28 жовтня 2019 року у Брюсселі відбудеться новий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу до ЄС через газотранспортну систему України. Коротко пояснюємо, чому це важливо.

У Брюсселі проходять переговори про укладання нового контракту на транзит газу. Чинний нині 10-річний контракт закінчується 31 грудня 2019 року. Якщо нового контракту не укладуть, то Україна перестане бути транзитною державою.

Транзит російського газу до ЄС через українську ГТС є найбільшою статтею експорту українських послуг. Щороку транзит газу приносить державі близько 3 мільярдів доларів доходів — це близько 2-2,5% від ВВП України.

Крім цього, імпорт газу, який Україна здійснює з ЄС відбувається шляхом відбору цього газу на території України. Тобто, фактично польський чи словацький газ, який ми імпортуємо, у Польщі чи Словаччині може ніколи не побувати. У разі припинення транзиту газу здійснювати імпорт буде проблемно. В уряді навіть не виключають того, що у деяких містах України можуть виникнути проблеми з постачанням газу.

Постачання газу до Європи

Крім цього, у разі, якщо транзит газу через Україну припиниться, державі потрібно буде витрачати значні ресурси на те, щоб утримувати ГТС. Коли є транзит, то ГТС сама себе окуповує.

Україна на переговорах хоче укласти довгостроковий контракт на транзит терміном на 10 років. У цьому ж зацікавлені і європейські споживачі. Водночас Росії такий контракт невигідний, бо вона будує газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік». У разі їхнього запуску Росія може відмовитися від українського транзиту. Введення в експлуатацію цих газогонів очікується у найближчі декілька років.

детальніше про переговори про транзит та для чого він Україні читайте у матеріалі

Поділитись: