У деяких українських психічних лікарнях досі лишаються ґрати на вікнах, які не дадуть людям залишити будівлю під час пожежі.

Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському сказала, спостерігачка Національного спостережного механізму Маргарита Тулуп.

«Там справді піклуються про людей і про те, яким чином люди будуть евакуювуватися. Але часто буває так, що ґрати залишаються на вікнах», — зазначила вона.

Тулуп зазначила, що під час останньої моніторингової місії з офісом уповноваженої з прав людини у Тернопільській обласній психоневрологічній лікарні спостерігачі знайшли грати на вікнах.

Спостерігачка сказала, що зазвичай в таких закладах вставляють ґрати на вікнах, або викручують ручки з металопластикових вікон. А працівники закладів аргументують перекриті шляхи евакуації тим, що психічно хворі можуть собі нашкодити.

«Це дивно. Якщо ці люди знаходяться під наглядом медичного персоналу, цей персонал має тримати їх в стані стабільного психологічному стані через медикаментозне лікування. По-друге, вони сприймають такі заклади, як свій дім, а ми зі своїх будинків нікуди не тікаємо», — зазначила спостерігачка.

«Держава бере на себе відповідальність за безпеку. Чому держава не гарантує, що коли ви будете проходити лікування, ви можете згоріти, тому що не буде сигналізації, або пожежної безпеки, або ви просто не можете вийти через ґрати», — сказала Тулуп.

Вона додала, що в суспільстві також усталений стереотип, що вікна психічний лікарень мають бути за ґратами.

«Не має бути решіток, ці люди повинні мати змогу виходити, самостійно провітрювати. Інколи в відділеннях пацієнтів закривають на ключ. Просто тому, що санітарів дуже мало, молодшого персоналу дуже мало і їм важко стежити за такою кількістю людей у відділеннях», — підкреслила спостерігачка.

Нагадаємо, увечері 10 червня у психіатричній лікарні в Одесі сталася масштабна пожежа, щонайменше шестеро людей загинули, десятки постраждалих. Президент України Володимир Зеленський доручив прем’єр-міністру Володимиру Гройсману створити спеціальну комісію для розслідування пожежі. Пожежа в психіатричній лікарні в Одесі сталася не вперше: видання «Думська» повідомило, що 16 квітня 2019-го у цій лікарні також була пожежа, тоді ніхто не постраждав.

В поліції та Державній службі з надзвичайних ситуацій вважають, що причиною пожежі став не підпал, а випадкове «занесення вогню».

Поділитись: