У Чехії схвалили виплату компенсацій незаконно стерилізованим жінкам. Особливо від цього постраждало ромське населення
Верхня палата парламенту Чехії — Сенат — схвалила 22 липня законопроєкт про виплату компенсацій жінкам, яких незаконно стерилізували протягом 1966—2012 років. Чи не найбільше стерилізація зачепила ромок, тисячі з них зазнали цієї процедури під тиском або через обман.
Про це повідомляє Romea.cz.
Законопроєкт передбачає виплату в 300 тисяч чеських крон (близько 375 тисяч гривень) жінкам, які з 1 липня 1966 року по 31 травня 2012 року (дати набуття чинності нового закону про громадське здоров’я) зазнали стерилізації без поінформованої письмової згоди.
Постраждалі жінки зможуть із 2022 року протягом трьох років подати заяву на компенсацію, після чого її має затвердити чи відхилити міністерство охорони здоров’я Чехії. Відмову можна буде безоплатно оскаржити. Законопроєкт також забороняє знищувати медичні дані постраждалих жінок протягом 10 років.
У пояснювальній записці до проєкту закону вказувалося, що ще в Чехословаччині були поширені випадки стерилізації жінок, які не давали добровільної згоди на таку операцію. Їх примушували до неї погрозами, що їхніх дітей нібито забере держава або що їх позбавлять державних виплат, якщо в них не буде доказів, що вони не можуть мати дітей.
За оцінками авторів законопроєкту, на компенсації зможуть претендувати близько 400 постраждалих жінок. Це означає, що уряд Чехії має виплатити загалом 120 мільйонів чеських крон. Про плани запровадити компенсацію чеська влада оголошувала ще у 2006 році. Але спершу закон має підписати президент країни Мілош Земан.
Як зазначає Amnesty International, примусова стерилізація була одним із засобів дискримінації ромського населення Чехії. За оцінками чеського омбудсмена, від цих операцій постраждали тисячі ромських жінок. У 2004 році Європейський центр із захисту прав ромської оприлюднив доповідь, де заявив про існування примусової стерилізації в Чехії, зокрема щодо ромок.
В одній з останніх доповідей на цю тему за 2016 рік розповідалося, що ромок стерилізували, змушуючи підписувати бланк згоди під час болю в момент пологів або ж кесаревого розтину. Інколи їх примушували погоджуватися під страхом забрати дітей або позбавити допомоги від держави.
Після публікації звіту десятки жінок звернулися до чеської прокуратури й судів із вимогою компенсації за примусову стерилізацію. У 2006 році урядовий комітет Чехії з протидії катуванням висунув ідею компенсацій. У 2009 році влада Чехії офіційно вибачилася за незаконні хірургічні втручання, але ідея компенсацій тоді не знайшла підтримки.
«Боротьбу ще не завершено. Наша група волонтерів тепер допомагатиме тим, хто вижив, підготувати докази й подати їхні заяви про компенсацію. Це буде непросто, але ці жінки заслуговують на це», — заявила Олена Горолова, одна з постраждалих жінок, яка домагалася через суди компенсації за це.
- Поділитися: