У неділю, 25 жовтня, о четвертій годині ранку за київським часом Україна переходить на «зимовий час» — стрілки годинників потрібно перевести на одну годину назад.

Це передбачає урядова постанова «Про порядок обчислення часу на території України» від 13 травня 1996 року. 

Чому переводять годинники?

Переводити годинники почали для ефективнішого використання денного світла. Вперше цю ідею запропонував ще Бенжамін Франклін у 1784 році. Вона полягає у тому, що зсунувши влітку час людської активності на годину назад, ми отримуємо додаткове світло, а отже, економію електроенергії ввечері, але не втрачаємо нічого вранці. Водночас у 21 столітті це працює уже не так ефективно.

Нині в Україні годинники переводять відповідно до постанови уряду від 1996 року. Роблять це в останню неділю березня (вперед на годину) та останню неділю жовтня (назад).

Спроби відмовитися від такої практики

Нині у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який пропонує встановити й закріпити на території України єдиний київський час і відмовитися від подальшого переведення стрілок годинників на «літній час». Автор законопроєкту перший заступник голови парламенту Руслан Стефанчук вважає, що це дасть багато переваг.

Спроби були і у 2011 році. Тоді Верховна Рада проголосувала за відповідний документ, але вирішила залишити постійним «літній час», тобто такий, яким користуються в Росії.

Це викликало невдоволення в західній частині України. Там людям доводилося б надто рано прокидатися. Під тиском громадськості Рада постанову скасувала. 

Зазначимо, що у 2019 році Європарламент підтримав рішення про скасування переведення годинників з 2021 року. Кожна країна ЄС самостійно вирішуватиме, за яким часом — зимовим чи літнім — їй краще жити. Відтоді про скасування знову активно заговорили в Україні.

Європарламентарі зазначають, що науковці пов’язують зміни часу із захворюваннями серцево-судинної або імунної систем, оскільки вони переривають біологічні цикли. Також там кажуть, що переведення годинника не сприяє енергоощадженню.

Поділитись: