У ДП «Антонов» заявили, що перевозили вантаж із Білорусі до Сербії законно. За даними ЗМІ, там були винищувачі МіГ-29

Українське держпідприємство «Антонов», яке є оператором літака Ан—124, заявило, що повітряне судно перевозило вантаж із Білорусі до Сербії законно, а перевезення не підпадає під санкції ЄС. За даними ЗМІ, літак переправляв до Белграда винищувачі МіГ—29.

Про це представники ДП «Антонов» сказали у коментарі «Радіо Свобода».

Зокрема, 16 травня український літак Ан-124 вилетів із Білорусі та здійснив технічну посадку в Будапешті.

Судно перевозило до Сербії два винищувачі МіГ-29, які Мінськ подарував Белграду. Це підтвердили у Міністерстві оборони Угорщини: літаки МіГ-29 із Білорусі опинилися на території цієї країни-члена ЄС під час перевезення їх до Сербії повітряним шляхом.

Як зазначають у ДП «Антонов», посадку в Будапешті здійснили через технічну несправність. Після того, як несправність ліквідували, літак продовжив свій рейс.

Водночас в авіакомпанії заявили, що здійснили рейс на підставі підписаного контракту, з виконанням усіх міжнародних норм і правил.

«Транспортування було виконано строго відповідно до національних законодавств країн за маршрутом. Такі перевезення не підпадають під санкції України (країни-експлуатанта), Європейського союзу (країни за маршрутом) та Великої Британії (країни, де перебувають перестраховики літаків ДП "Антонов")», ㅡ кажуть у держпідприємстві.

Водночас подробиці перевезення та характер вантажу там відмовились коментувати «відповідно до умов підписаного контракту».

Що передувало?

Український літак Ан-124 16 травня вилетів із Білорусі та приземлився в Будапешті (Угорщина). Наступного дня він вилетів до кінцевого пункту призначення ㅡ Сербії. Окрім того, під час польоту Ан-124 пролітав над Румунією, яка теж є членом НАТО.

Як зазначають у «Радіо Свобода», український літак перевозив два білоруські винищувачі МіГ-29 для Сербії (всього Мінськ подарував чотири МіГ-29 Белграду). При цьому ЄС ввів санкції проти білоруського режиму, які передбачають заборону купівлі зброї в нього.

Попри санкції ЄС, Білорусь уже не вперше перевозить зброю через європейський повітряний простір. Однак речник ЄС Петер Стано пояснив, що контроль над експортом і перевезенням зброї здійснюють самі держави-члени відповідно до свого законодавства й положень, ухвалених на рівні Євросоюзу. Тому безпосередньо Брюссель контролювати це не може.

У міністерстві оборони Сербії заявили, що не мають інформації ані про переліт Ан-124, ані про винищувачі, які передала Білорусь. Водночас про отримання перших двох винищувачів ще 17 квітня оголосив сербський міністр оборони Небойша Степанович.