У Фінляндії праві сформували новий уряд на чолі з прем’єром Петтері Орпо. Що вони обіцяють змінити в країні?

У Фінляндії сформували нову урядову коаліцію на чолі з премʼєр—міністром Петтері Орпо. Новий фінський уряд планує скоротити соціальні виплати, знизити оподаткування та зобов’язати одержувачів субсидії працювати.
Про це повідомляється на сайті уряду, а також у матеріалі фінського мовника Yle.
До уряду ввійшли представники чотирьох правих партій: «Національна коаліція», «Істинні фіни», «Шведська народна партія Фінляндії» та «Християнські демократи».
На чолі нового уряду став представник ліберально-консервативної «Національної коаліції» Петтері Орпо, який раніше обіймав посади заступника прем'єр-міністра (2017-2019), міністра фінансів (2016-2019) та міністра внутрішніх справ (2015-2016).
Під час переговорів представники коаліції погодилися, що об’єднані твердою ідеєю: «Добробут приходить від праці та зусиль».
Одна з головних цілей нового уряду — скорегувати державні витрати на шість мільярдів євро протягом наступних чотирьох років.
Для цього у Фінляндії проведуть реформи соціального забезпечення і трудового законодавства. Мета — 100 тисяч нових працівників.
Наприклад, тепер після восьми тижнів безробіття рівень допомоги знизиться до 80% від початкової суми. Після 34 тижнів підтримка впаде до 75%.
Також ті, хто отримує допомогу через безробіття, зобов’язані будуть брати участь у послугах, які сприятимуть працевлаштуванню. Перший день лікарняного, взятого за власним бажанням працівника, не оплачуватиметься.
Новий уряд планує також розвивати житлову допомогу в напрямку заохочення до самостійності. Щороку на житлові субсидії Фінляндія витрачала понад 2,6 мільярда євро.
Тепер допомога не виплачуватиметься тим, хто живе у власній оселі. Проте житлові субсидії пенсіонерам не скорочуватимуть, як і загальну житлову підтримку студентів.
Розроблять економічно привабливу альтернативу для спільного проживання.
Крім того, на урядових переговорах коаліційні партії домовилися зменшити оподаткування доходів.
Водночас підвищаться найнижчі ставки доданої вартості, окрім харчових продуктів. Очікується зростання цін на книги та вартості квитків у кіно чи на концерти. Податок на додану вартість на спортивні послуги та готелі теж збільшиться.
Уряд зобов’язався скоротити викиди від автомобілів та збільшити використання біопалива. Додавання біопалива підвищить ціну на бензин. Проте громадянам хочуть компенсувати подорожчання зниженням податку на пальне.
Ще одне нововведення — лібералізація продажу алкоголю. У продуктових магазинах дозволять продавати алкоголь міцністю до 8%.
Також уряд обіцяє посилити внутрішню безпеку, збільшивши кількість поліцейських до 8 тисяч.
Водночас геополітичний вектор країни залишиться незмінним — Європейський Союз і НАТО є основою зовнішньої політики Фінляндії, зазначили в уряді.
Що передувало?
На виборах до парламенту Фінляндії, які відбулися 2 квітня, найбільше голосів здобули дві опозиційні сили, тоді як «Соціал-демократична партія» Санни Марін, яка очолювала уряд з 2019 року, опинилася на третьому місці.
Переможцем стала партія «Національна коаліція» на чолі з Петтері Орпо, яка набрала 20,8% голосів, — це забезпечило їй 48 мандатів у 200-місцевому парламенті. Друге місце посіла партія «Справжні фіни» із 20,1% голосів.
Водночас соціал-демократи здобули голоси 19,9% виборців.
Лідер партії, що отримала на парламентських виборах найбільше голосів, має першочергове право на формування нового уряду.
- Поділитися: