У Грузії назвали умову, за якої можуть переглянути законопроєкт про «іноагентів», що викликав протести в країні

Голова партії «Грузинська мрія» Іраклі Гарібашвілі
Голова партії «Грузинська мрія» Іраклі ГарібашвіліX / Irakli Garibashvili

У владній партії Грузії «Грузинська мрія» заявили, що готові скасувати закон про «іноагентів», якщо його ухвалять. Однак умовою для цього є прийняття країни в ЄС.

Про це сказав голова партії Іраклі Гарібашвілі, передає «Эхо Кавказа».

На його думку, ухвалення законопроєкту не вплине на темпи вступу Грузії до Європейського Союзу, оскільки, за його словами, там зараз «не готові до розширення».

А втім, Гарібашвілі висловив припущення, що якщо Грузія в найближчому майбутньому стане членом ЄС, то цей законопроєкт усе ж можуть переглянути.

«Якщо нам скажуть, що завтра ми стаємо членами Євросоюзу, то можна буде дуже легко анулювати, переглянути його, переробити або прийняти новий», — сказав він.

Голова партії також заявив, що відносини Грузії та ЄС «досягнули свого максимуму» торік у грудні, коли країні надали статус кандидата на вступ. Зараз же, за його словами, всередині блоку щодо Грузії немає єдиної думки.

Що передувало?

3 квітня проросійська політична партія «Грузинська мрія» повторно внесла до парламенту законопроєкт про «іноагентів». Це сталося через рік після того, як аналогічна ініціатива призвела до багатотисячних протестів та була відкликана. Тоді заявили, що це рішення є «беззастережним».

За винятком зміни терміна «агенти іноземного впливу» на «організації, які просувають інтереси іноземної сили» — у новому законопроєкті не змінилося нічого.

Законопроєкт передбачає створення реєстру «агентів іноземного впливу», якими стануть некомерційні організації та ЗМІ, понад 20% річного доходу яких становить закордонне фінансування.

Такі організації повинні будуть щорічно подавати фінансову декларацію, а тим, хто спробує ухилитися від реєстрації або не подасть декларацію, загрожуватиме штраф. Щоб виявляти «агентів іноземного впливу» й перевіряти виконання вимог закону, Міністерство юстиції проводитиме моніторинг.

Критики законопроєкту вважають його аналогом російського, але влада Грузії каже, що нічого спільного у них немає.

Плани влади Грузії викликали критику в Європі та США. Західні партнери зазначають, що ухвалення закону загальмує процедуру вступу Грузії до ЄС та НАТО. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що «панівна партія саботує європейський шлях» Грузії.

Уже 8 квітня біля будівлі парламенту Грузії відбулась акція протесту проти нового законопроєкту. Утім, попри протести на вулиці Комітет грузинського парламенту усе ж таки підтримав законопроєкт про «іноагентів». Тепер законодавці продовжать розгляд документа в сесійній залі.