У Харкові хочуть провести п’ятий «ХарківПрайд», у межах якого організують збір для військових

Хода в метро, 25 вересня 2022 року
Хода в метро, 25 вересня 2022 рокуKharkivPride / Facebook

У Харкові з 23 серпня по 2 вересня планують провести п’ятий «ХарківПрайд—2023». Протягом цього часу ЛГБТК+спільнота Харкова хоче ділитися з усіма охочими своїми знаннями, можливостями та ресурсами.

Про це повідомили на сторінці «ХарківПрайду» у Facebook.

Там кажуть, що зокрема буде організовано збір коштів на потреби військових, які тримають позиції на сході України, та оголошено програму безплатної психологічної підтримки для близьких військових.

Під час «Прайду» протягом тижня відбуватимуться події й насамкінець у місті пройде марш.

Лідерка руху «ХарківПрайд» Анна Шаригіна в коментарі «Суспільному» розповіла, що всі заходи проходитимуть без порушення чинних обмежень, але з міркувань безпеки формат не розголошують.

Нагадаємо, що торік у вересні в харківському метро відбулася хода ЛГБТ-спільноти в межах тижня «ХарківПрайду». Учасники маршу були вдягнуті у вишиванки та проїхались усіма трьома лініями харківського метрополітену.

«Торішній марш пройшов безпечно й мав багато підтримки від українського суспільства та наших іноземних колежанок і партнерів. Це додає нам впевненості, що в співпраці з поліцією та міською владою цього року ми також зробимо "ХарківПрайд" видимим і безпечним», — розповіла координаторка волонтерства «ХарківПрайд» Станіслава Петлиця.

У пресслужбі Харківської військової обладміністрації повідомили «Суспільному», що поки не отримали лист від організаторів із проханням провести «ХарківПрайд».

Права ЛГБТ+ в Україні

Останнім часом серед українців покращилося сприйняття ЛГБТ+. Наприклад, Київський міжнародний інститут соціології з'ясував, що ще в 2016 році негативне ставлення мали 60,4% українців, а вже в 2022-му — 38,2%. У січні 2023 року 58% українців цілком або частково погоджувалися, що представники ЛГБТ+ повинні мати такі самі права, як усі інші. Протилежну думку мали лише 20%.

А втім, в Україні продовжують фіксувати випадки дискримінації. У 2022 році на території України моніторингова мережа правозахисного ЛГБТ-центру «Наш світ» зафіксувала 103 випадки гомофобії, трансфобії, дискримінації та інших порушень прав людини, зокрема 31 випадок із боку окупантів.

Одностатеві шлюби в Україні не легалізовані. Однак у парламенті в березні зареєстрували законопроєкт №9103, яким пропонують запровадити реєстроване партнерство (яке також називають «цивільним») як добровільний сімейний союз двох повнолітніх людей однієї чи різних статей.

Після реєстрації партнери можуть набувати статусу близьких родичів, а саме: члена сім’ї першого ступеня споріднення одне щодо одного незалежно від того, чи проживають вони фактично разом і чи ведуть спільно домашнє господарство. Автори законопроєкту пояснюють, що хочуть захистити права військових, які не можуть офіційно оформити свої стосунки, бо їхні партнери чи партнерки однієї з ними статі.

На петицію про підтримку законопроєкту вже відповів президент Володимир Зеленський: він попросив спікера Верховної Ради звернути увагу на це питання, а також попросив звернути увагу на петицію й Кабмін, оскільки Мін'юст працює над схожим законопроєктом.