У Канаді за тиждень згоріли чотири церкви. Напередодні там знайшли масові поховання на місці колишніх католицьких шкіл

У Канаді на території резервацій, де живе корінне населення, за тиждень згоріли чотири церкви. Напередодні на території колишніх католицьких шкіл—інтернатів у Канаді, де зокрема навчалися діти корінного населення, знайшли масові поховання. На тлі цього поліція вважає пожежі у церквах підозрілими.

Про це пише The Guardian та CBC.

Так, у суботу, 26 червня згоріли дві католицькі церкви в резерваціях на півдні канадської провінції Британська Колумбія. Поліція отримала повідомлення про першу пожежу близько 4 ранку, а коли рятувальники прибули на місце, будівля вже згоріла дотла.

Пізніше надійшло повідомлення про пожежу у Церкві Святої Анни.

За даними канадських правоохоронців, обидві пожежі сталися протягом години рано вранці у суботу. Це викликало у поліції підозри, адже всього за кілька днів до цього, 21 червня, згоріли ще дві католицькі церкви на території резервацій.

Церква Святого Серця та Церква Святого Григорія згоріли у ніч на понеділок. Правоохоронці отримали повідомлення про пожежу у першій церкві близько 1 ночі, а о 3:10 надійшло друге повідомлення.

Начальник добровільної пожежної частини в Олівері, Боб Грем, повідомив тоді, що на місці пожежі знайшли сліди рідини для розпалювання. У тому, що це був підпал, переконаний і священнослужитель Церкви Святого Григорія Томас Какканіїл. Водночас він не вважає, що це зробили саме корінні жителі Канади.

Деякі спільноти жителів резервацій заявили, що підтримують розслідування інцидентів та засмучені пожежами, оскільки ці церкви «проводили служби для тих, хто шукав затишку та заспокоєння». Водночас там просять не звертатися до корінного населення із запитаннями про те, що вони думають про ситуацію, оскільки «це свіжа рана, якій потрібен час, щоб зажити».

Що передувало?

Спільнота корінного населення Канади Cowessess First Nation виявила у провінції Саскачеван масове поховання на місці колишньої католицької школи-інтернату, де колись навчалися діти корінного населення країни.

Невідомі могили 751 людини знайшли лише за місяць після виявлення схожої «братської могили» дітей у провінції Британська Колумбія. Там за допомогою радара на місці школи виявили останки 215 дітей. Голова громади міста Камлупс Розанна Казимир, яка ініціювала розкопки, повідомила, що ці смерті ніколи не були задокументовані адміністрацією школи.

Обидві школи-інтернати працювали під керівництвом католицької церкви. Так, школа-інтернат на південному сході Саскачевану, де знайшли рештки тіл, діяла з 1899 по 1997 рік. Це був один із понад 130 закладів, якими керували уряд Канади та релігійні органи протягом 19-20 століть з метою асиміляції корінної молоді.

А школа в Камлупсі свого часу була найбільшим закладом для дітей корінного населення країни, який діяв із 1890 року.

Ці знахідки розкрили непрозорість роботи шкіл-інтернатів у Канаді. Як пише Reuters, з 1831 по 1996 роки в такі заклади примусово віддали на виховання приблизно 150 тисяч дітей корінного населення.

Багато колишніх вихованців інтернатів розповідали про жорстоке поводження, зґвалтування та недоїдання в таких школах. У 2015 році Канадська комісія правди та примирення визнала це «культурним геноцидом».