У 2019-2020 роках синоптики спостерігали аномальний сніголавинний сезон за всіма показниками: як за висотою снігового покриву, так і за температурним режимом, опадами та іншими параметрами. В горах не зійшло жодної лавини.

Про це повідомили на Facebook-сторінці «Сніголавинна ситуація в українських Карпатах». Там опублікували звіт Українського гідрометцентру.

У ньому зазначається, що сніг почав накопичуватися у високогір’ї Карпат у 2019 році наприкінці листопада — на початку грудня, що пізніше минулорічного періоду.

Сніголавинний сезон у Карпатах оголосили 29 грудня після інтенсивних снігопадів та формування снігового покриву висотою понад 20-30 см. Зазначається, що це пізніше, ніж у 2018 році:

  • на Чорногорському масиві та на високогір'ї східної частини Закарпатської області — на місяць;
  • у горах Івано-Франківської та Чернівецької областей — на 21 добу;
  • у горах Львівської області — на 12 діб.

30 грудня сніголавинний сезон оголосили, після призупинення 20 грудня, в районі Плаю, що на 14 діб пізніше минулого року.

Згідно зі звітом, зимовий сезон в українських горах був «теплим, малосніжним та короткотривалим».

Причиною відсутності лавин, окрім малосніжної зими, називають заростання схилів гір чагарниками і відсутність значних хуртовин та відлиг.

Зазначимо, що травень 2020 року у світі виявися найтеплішим за всю історію спостережень. Раніше вчені встановили, що через глобальне потепління одні з найбільших льодових масивів Землі — Гренландія й Антарктика — нині тануть принаймні в шість разів швидше, ніж 30 років тому.

А в грудні 2019-го міжнародна група полярних дослідників встановила, що швидкість танення льоду Гренландії з 1992 по 2018 рік збільшилася всемеро. До кінця ХХІ століття тала вода з острова може призвести до зростання рівня Світового океану на 7 сантиметрів.

Поділитись: