У День перемоги, 9 травня, поліція затримала активістів у різних містах Казахстану під час антиурядових протестів. Точна їх кількість поки що невідома, правозахисники уточнюють інформацію.

Про це повідомляє «Радіо Азаттык»

Протести відбуваються паралельно зі святкуванням Дня Перемоги, на честь якого «Безсмертний полк» проводить ходу — учасники йдуть по заздалегідь визначеному маршруту у пам’ять загиблих під час Другої світової війни. З закликом вийти на протест виступила заборонений в Казахстані рух «Демократичний вибір Казахстану», заснованого екс-банкіром та критиком влади Мухтаром Аблязовим, який мешкає за кордоном.

Відомо, що в Алмати затримали щонайменше п’ятьох людей, які брали участь у протестах 1 травня. Люди закликали бойкотувати позачергові президентські вибори, заплановані на 9 червня, та виступали проти перейменування столиці країни з Атсани на Нур-Султан на честь екс-президента Нурсултана Назарбаєва, що зрікся президентства 19 березня.

Серед затриманих — журналіст онлайн-видання vlast.kz Даніяр Молдабеков. Згодом його відпустили, але причину затримання не пояснили.

«… було 5-6 тисяч людей. Не працював мобільний зв’язок, VPN, Інтернет. Відсотків 30 — тітушки», – написала у Facebook журналістка та активістка Асем Жапішева, посилаючись на слова учасника акції в Алмати Дімаша Алижанова. Він повідомляє, що до них підходили люди, фотографували, а також порівнювали їхні обличчя з тими, що мали на телефоні. Серед них чоловік впізнав пристава, який був на суді у двох активістів, яких затримали 1 травня.

Видання vlast.kz також пише про двох затриманих в Атирау, місті на заході країни.

Крім того, 9 травня у Казахстані перестали бути доступними місцеві медіа, включаючи «Vласть», «Радіо Свобода», «Holanews» та інші. Також тимчасово були заблоковані деякі соцмережі, включаючи Facebook, Instagram, Telegram та YouTube. Така ситуація звична у Казахстані, зокрема, частими є щоденні відключення соцмереж увечері, які місцеві жартома називають «тихою годиною».

Поділитись: