У Києві відкрили Офіс реєстру збитків, завданих російською агресією

У Києві відкрили Офіс міжнародного реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України.

Про це пишуть ZMINA та «Суспільне».

Реєстр збитків України було створено у відповідь на резолюцію Генасамблеї ООН про «Сприяння виправленню та відшкодуванню за агресію проти України». Тоді в ООН постановили, що росія зобов’язана відповідати за порушення нею міжнародного права в Україні, зокрема шляхом виплати репарацій.

Запуск Реєстру збитків — це перший крок у процесі створення міжнародного компенсаційного механізму. Цей орган буде збирати заяви на компенсації та докази щодо кожної з них. Надалі буде сформована Компенсаційна рада, яка розглядатиме подані заявки, а також Компенсаційний фонд, із якого зрештою і будуть виплачуватися відшкодування.

Уже на початку квітня міжнародний Реєстр збитків для України розпочне приймати безпосередні заявки від постраждалих від збройної агресії. Відкриття Офісу в Києві — це один з етапів приготування реєстру. Для цього вже створена Рада, є фахівці та штаб-квартира у Гаазі.

Міжнародний Реєстр збитків буде співпрацювати з національними реєстрами. Передбачено, що інформацію про заявників з українського Реєстру збитків перенесуть до міжнародного автоматично. Але отримати компенсацію за той чи той випадок можна буде лише один раз — або від України, або від компенсаційного механізму.

Хто може подати заявку?

Реєстр прийматиме заяви від фізичних осіб щодо загибелі людей, катувань, викрадень, депортацій, пошкодження майна чи втрати здоров’я.

Подати заявки зможуть і представники бізнесу: щодо руйнування підприємства, пошкодження промислових об’єктів чи втрату виробничих потужностей.

Крім того, Реєстр також збиратиме заявки на відшкодування від держави. Зокрема, йдеться про компенсацію шкоди енергетиці, економіці, довкіллю чи культурним цінностям, наприклад. Детальний перелік опублікують найближчим часом.

Перша категорія, за якою можна буде подавати заявки — це руйнування та пошкодження житла. Заявки можна буде подавати через «Дію», однак розробляється можливість заявляти про шкоду й офлайн, наприклад через ЦНАПи.