У Косово повідомили про постріли, минулося без постраждалих. Україна стежить за ситуацією

Поліція частково визнаної держави Косово повідомила про звуки пострілів: деякі з них були спрямовані проти підрозділів поліції, але минулося без постраждалих.

Про це йдеться у повідомленні поліції.

За даними поліції Косово, їм повідомляли про випадки затримання та жорстоко поводження з албанцями, завдання їм тілесних ушкоджень та пошкодження їхніх машинам. Причетними називають учасників організацій, які вдень почали блокувати вулиці у напрямку пунктів перетину кордону Яріньє та Берняк.

Етнічні серби на півночі Косова заблокували дороги біля двох ключових пунктів пропуску на кордоні з Сербією через зростання напруженості в регіоні за день до того, як набудуть чинності постанови косовського уряду щодо документів, виданих у Сербії.

За даними місцевих ЗМІ, на півночі Косово вже деякий час триває акція під гаслом «Ні капітуляції, Косово-Метохія залишається», але її організатор невідомий. На лобовому склі машин місцевих жителів залишали банери та листівки з такими гаслами.

Наразі поліція Косово перекрила рух через КПП Яріньє та Берняк та закликала людей «не ставати жертвами інформаційно-фейкових новин, які мають на меті дестабілізувати ситуацію та створити паніку».

Реакція України

Речник МЗС України Олег Ніколенко повідомив, що Україна відстежує ситуацію на півдні Сербії та закликає сторони «утримуватися від дій, які можуть спровокувати насильство».

Громадянам України рекомендують утриматися від відвідання південних районів Сербії та уникати місць масового скупчення людей. На базі посольства України в Сербії створено оперативний штаб та відкрито цілодобову «гарячу лінію» для допомоги українцям: +381631113185.

У разі потрапляння в надзвичайну ситуацію, можна також звертатися на «гарячу лінію» МЗС України: +380442381588.

У разі подальшого загострення безпекової ситуації та блокування доріг на півдні Сербії українцям рекомендують використовувати пункти пропуску на кордоні з Північною Македонією.

Що передувало?

Ввечері 31 липня у Косово лунали сигнали тривоги, а поліція оголосила про закриття КПП Берняк та Яріньє. За даними місцевих ЗМІ, серби з муніципалітетів на півночі Косово зібралися на головних дорогах до Брняка, Яріньє та поблизу Зубін-Потоку, щоб запобігти початку перереєстрації документів з боку Приштини.

Нещодавно Приштина (столиця Косово) оголосила, що з 1 серпня почне вимагати від громадян Сербії для в’їзду на свою територію отримувати тимчасові посвідчення особи — так само, як робить Сербія для осіб з косовськими документами.

У 2011 році Сербія та Косово домовилися про тимчасове (на 5 років) використання мешканцями півночі Косова «нейтральних» документів та номерних знаків. Перехідний період вже минув, але досі спроби примусити косовських сербів перейти на нові документи викликали масові протести.

Президент Сербії Александар Вучич заявив, що рішенням про документи Косово «намагається довести, що є суверенною країною». За словами Вучича, поліція Косово вночі 31 липня почне блокуватиме в'їзд громадян з сербськими документами та вимагатиме переоформлення авто на косівські номери.

Він звернувся до албанців, міжнародної спільноти та косовських сербів із проханням «зберегти мир» та не піддаватися на провокації.

Міністерство оборони Сербії повідомило, що заяви про конфлікт Збройних сил Сербії та поліції Косово є дезінформацією, а «армія Сербія поки що не перетинала адміністративну лінію і жодним чином не заходила на територію Косово і Метохії».