У КС наполягають, що рішення про брехню в деклараціях легітимне. Однак Венеційська комісія його розкритикувала

У Конституційному суді України заявили, що, попри критику Венеційської комісії, жовтневе рішення про скасування відповідальності за брехню в деклараціях є легітимним та підлягає безумовному виконанню.

Про це заявили на офіційній сторінці Конституційного суду у Facebook.

Там зазначили, що судді КС вивчають низку критичних зауважень від Венеційської комісії для врахування при подальшому напрацюванні рішень.

Однак додали, що «з метою запобігання маніпулюванню навколо цього питання» наголошують, що рішення є легітимним та таким, що підлягає виконанню з урахуванням висновку Венеційської комісії.

В КС також вказали, що авторитетні органи Ради Європи не дійшли висновку про необхідність зміни його складу суддів.

«Навпаки, вони наголосили, що органи державної влади повинні поважати конституційну роль Конституційного Суду України та мають виконувати його рішення. Водночас окремі політики у ЗМІ подають своє трактування висновку Венеційської Комісії у вигідному їм світлі, викривлюючи при цьому справжню сутність його змісту», ㅡ йдеться в заяві.

А що сказали у Венеційській комісії?

Венеційська комісія (комісія Ради Європи «За демократію через право») опублікувала висновок, у якому розкритикувала аргументацію суддів КС в мотивувальній частині, порядку вирішення конфлікту інтересів щодо заявлених відведень суддів, можливих наслідків щодо прийнятого законодавства з боротьби з корупцією та інших питань.

Комісія зазначила, що рішення КСУ «неповне» та «непереконливе», має серйозні недоліки та не відповідає стандартам чіткого обґрунтування в конституційних процедурах. Також у рішенні побачили можливий конфлікт інтересів.

Рішення Конституційного суду

27 жовтня КС визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів у формі штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.

До того часу посадовці за недостовірне декларування могли отримати від 5 до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.

Також 27 жовтня КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень. НАБУ та Національне агентство з питань запобігання корупції просили ухвалити законопроєкт про відновлення відповідальності за недостовірну інформацію в деклараціях до кінця грудня, інакше чиновників не можна буде притягнути до відповідальності за брехню в деклараціях за 2020 рік.

Зазначимо, що депутати відновили відповідальність за брехню в деклараціях, але без можливості ув'язнення.