У Литві закінчився надзвичайний стан, потік нелегальних мігрантів із Білорусі припинився

Потік нелегальних мігрантів із Білорусі до Литви припинився. У країні на кордоні вирішили не продовжувати режим надзвичайного стану.

Про це 14 січня повідомила прем’єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте, передає Delfi.

«За нашими даними, [потік мігрантів із Білорусі] припинився... Режиму (Лукашенка — ред.) не вдається його організувати», — каже прем’єрка.

За її словами, опівночі завершиться оголошений Литвою на кордоні надзвичайний стан.

«Поки контролюватимемо [кордон] так, як це робили до оголошення надзвичайного стану... Цей алгоритм відомий, оскільки за ним ми діяли не один місяць», — повідомила Шимоніте.

Надзвичайний стан у Литві

Його ввели на початку листопада 2021 року вперше в історії країни через загрозу з боку Білорусі. Перед цим уряд Литви запроваджував режим надзвичайної ситуації, проте такого кроку виявилося недостатньо.

«Через посилення гібридної атаки білоруського режиму проти Польщі, її організований і масовий характер зараз такий крок є необхідним», — казала тоді спікерка парламенту Вікторія Чміліте-Нільсен.

Що відбувалося на кордоні Білорусі?

Ще наприкінці травня 2021 року Лукашенко у відповідь на санкції ЄС заявив, що перестане стримувати рух мігрантів із Близького Сходу через свою країну.

Відтоді ситуація з мігрантами до Європи загострилася, а низка сусідніх із Білоруссю країн (ПольщаЛитваЛатвія) оголосили про будівництво парканів, щоб хоч якось стримати людей.

Білорусь зі свого боку звинувачувала країни ЄС у «протиправній поведінці» з мігрантами й біженцями та в порушенні власних принципів.

Ситуація на білоруському кордоні загострилася з початку листопада. 8 листопада в Польщі повідомили про «найбільшу спробу силового проникнення» мігрантів до країни.

Мігранти проривалися через кордон, застосовуючи каміння, сльозогінний газ, лазери та стробоскопи. У прикордонній службі Польщі впевнені, що ними мігрантів забезпечують білоруси.

За даними РНБО, міграційна криза може зачепити й Україну, оскільки на території Білорусі перебувають 16 тисяч мігрантів. А втім, у Білорусі заявляли, що частина людей або повернулися самі на батьківщину, або ж їх евакуювали посольства їхніх країн.