У Львові перепоховають останки радянських військових з Марсового поля. Там буде меморіальний комплекс Героїв України

Візуалізація, яку міськрада пропонує за основу учасникам архітектурного конкурсу меморіалу на Марсовому полі
Візуалізація, яку міськрада пропонує за основу учасникам архітектурного конкурсу меморіалу на Марсовому поліАндрій Садовий

У Львові перепоховають останки військовослужбовців радянської армії та осіб періоду Другої світової війни з Марсового поля, що на вулиці Мечнікова. Натомість на цьому місці облаштують Меморіальний комплекс Героїв України у пам’ять про українських військових, які віддали своє життя за незалежність України.

Про це повідомляє Львівська міська рада.

У травні мер Львова Андрій Садовий оголосив про архітектурний конкурс на будівництво Меморіального комплексу Героїв України на Марсовому полі.

Зараз тривають консультації з архітекторами щодо технічного завдання для конкурсу на найкращий проєкт. Головний архітектор Львова Антон Коломєйцев зазначив, що йдеться про зміну цілої території Марсового поля.

«Це буде новий елемент меморіальної архітектури. У напрацьованій попередній концепції Меморіалу, ми передбачаємо військові поховання Героїв України, парк-сквер пам'яті та меморіальну площу. Це має бути місце тиші та роздумів», — сказав він.

Виконавчий комітет Львівської міської ради також визначив порядок та процедуру отримання відповідних дозволів від державних органів влади, та визначення самого місця перепоховання для радянських військовослужбовців.

Офіційно вважається, що на Марсовому полі поховані військові, які загинули під час Другої світової війни. Проте, більша їх частина загинула в період з 1944 до 1950 року під час каральних операцій НКВС проти українців на Галичині, розповіла керівниця управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.

Що треба знати про Марсове поле?

Це радянський військовий меморіал у Львові, прилеглий до Личаківського цвинтаря з північного боку. Верхню західну частину Личаківського цвинтаря після Першої світової війни займав Австрійський військовий цвинтар, де ховали вояків австрійської армії і союзників, що полягли у першій світовій війні. Серед похованих були німці, українці, поляки, серби, чехи, турки, боснійці.

У 1946-1947 роках похованих було ексгумовано і на цьому місці створено цвинтар солдатів Радянської армії, що полягли у Другій світовій війні і військ НКВС, що загинули під час каральних операцій проти мирного населення Галичини та в боях із відділами Української повстанської армії. Поступово цвинтар було заповнено однаковими бетонними надгробками. Офіційно вважається, що кількість похованих сягає 3491.

Сучасного вигляду меморіалові надано 1974 року. Меморіал утворений трьома рядами чорних гранітних плит з іменами загиблих і двома рядами червоних плит між ними — це мало символізувати гвардійську стрічку. Більша частина солдатів загинула у період 1944-1950 років, що не збігається з роками Другої світової війни. Через це дати смерті викарбувано лише на деяких плитах.