У МОЗ хочуть дозволити продаж препаратів екстреної контрацепції без рецепта

Міністерство охорони здоровʼя не заперечує, щоб препарати для екстреної контрацепції відпускалися без рецепта, однак із дотриманням вікових обмежень.

Про це йдеться на сторінці МОЗ.

У відомстві пояснили, що всі контрацептиви екстреного застосування є гормональними, а отже, можуть мати серйозний вплив на здоровʼя та подальше самопочуття жінки.

Зокрема, ці засоби зазвичай мають дві речовини: левоноргестрел та уліпристалу ацетат.

Препарати на основі левоноргестрелу відпускаються без рецепта у 23 країнах Європейського Союзу. Однак одночасно в низці країн, зокрема Хорватії, Німеччині, Греції, Угорщині, Італії, Ліхтенштейні та Польщі, вони є рецептурними.

Навіть в Угорщині, де розташована штаб-квартира виробника оригінального препарату, він є рецептурним.

Водночас ліки на основі уліпристалу ацетату в більшості країн ЄС доступні без рецепта.

В Україні засоби екстреної контрацепції реалізуються за рецептом не через те, що такою є позиція МОЗ, а тому, що так вирішив виробник, який зареєстрував лікарський засіб, додали у відомстві.

У МОЗ заявили, що вже звернулися до ряду виробників — як оригінальних препаратів екстреної контрацепції, так і дженериків — із проханням розглянути можливість їхньої перереєстрації в Україні як безрецептурних препаратів.

Як розповіли в міністерстві, попередньо, один із виробників оригінальних ліків уже розглядає можливість подати документи для перереєстрації препарату.

Процедура перереєстрації кожного препарату може тривати близько місяця.

Що таке екстрена контрацепція

Це препарати для запобігання вагітності після незахищеного статевого акту, у разі неефективного застосування методів регулярної контрацепції або сексуального насильства.

Таблетки екстреної контрацепції можна вжити протягом 72 годин після незахищеного статевого акту. Внутрішньоматкова спіраль діє протягом 120 годин.

Що передувало?

У травні на сайті Кабінету Міністрів з’явилася петиція з проханням дозволити продаж препаратів екстреної контрацепції без рецепта.

Авторка петиції стверджує, що відпуск препаратів екстреної контрацепції за рецептом — це порушення репродуктивних прав жінок. Вона пояснила, що обов’язкова консультація лікаря для отримання рецепта затримує час приймання препаратів і робить їх менш ефективними.

Після того, як петиція зібрала понад 25 тисяч підписів, премʼєр-міністр Денис Шмигаль доручив Міністерству охорони здоровʼя вивчити це питання.