У представництві Міжнародного валютного фонду в Україні повідомили, що уряду необхідно зосередитись на проведенні земельної реформи та скасуванні мораторію на продаж сільськогосподарської землі, а також на завершенні приватизації.

«Серед іншого, що потрібно зробити, — зосередитись на земельній реформі, щоб можна купувати землю сільськогосподарського призначення. Також слід зосередитись на приватизації сектору державних підприємств, щоб приватний сектор міг зайти та зробити відповідний вклад у цей сектор», — повідомив постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман під час інвестиційного форуму у Києві.

Крім цього, він додав, що розпочата урядом реформа ДФС має покращити бізнес-клімат в Україні.

Зазначимо, що минулого року уряд повністю провалив план з продажу великих державних підприємств. Зокрема, наприкінці 2018 року розпочали приватизацію лише однієї компанії Центренерго, проте через воєнний стан її відклали на 2019 рік.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один гравець, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. Водночас, закон не набув чинності, бо його не підписав президент. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати.

Нагадаємо, що 22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

19 вересня українська юридична компанія, керуючись рішенням ЄСПЛ, подала до суду на нотаріуса, який відмовив у оформленні угоди на купівлю-продаж землі через мораторій. Юристи стверджують, що в Україні діє принцип верховенства міжнародного права над українським, таким чином, рішення Європейського суду має більшу силу, ніж положення Земельного кодексу про заборону на продаж землі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Чия земля?»: яким буде земельний ринок без мораторію

Нагадаємо, наприкінці 2017 року президент Петро Порошенко продовжив мораторій на продаж земель сільгосппризначення ще на рік.

Також у Світовому банку наполягали, що скасування мораторію на продаж землі залишається однією з ключових вимог міжнародних кредиторів та інвесторів.

Поділитись: