У Національному банку України вважають, що для того, аби зменшити вартість кредитних коштів, які банки видають населенню та бізнесу, потрібно усунути низку ризиків, з якими стикаються кредитори.

Як повідомили у Нацбанку, за останні декілька місяців в Україні суттєво зменшилася вартість ресурсу, який банки спрямовують на кредитування населення та підприємств. Зокрема, зменшилися ставки за строковими депозитами — з близько 15% річних у серпні 2019 року до 13% річних у січні 2020 року.

«Таке зниження корелює зі зниженням інфляції в Україні. Тому ми бачимо, що поступово політика, спрямована на зниження інфляції, яку Національний банк проводив з 2015 року, сприяла і зниженню вартості фондування, а вартість фондування — це 2/3 від вартості позик», — пояснюють у нацбанку.

Водночас там зазначають, що попри зменшення ставок за депозитами, банки все ще побоюються зменшувати ставки за кредитами. Цьому сприяють низка ризиків:

  • недостатня реформованість судової системи, що не дозволяє повноцінно захистити права кредиторів;
  • складність (а, часом, і неможливість) стягнення та реалізації застави;
  • недостатня кількість прозорих та платоспроможних позичальників;
  • для ринку іпотеки — ще й недостатня прозорість та врегульованість ринку нерухомості.

«Без усунення цих перепон навіть подальше здешевлення фондування не дозволить реалізувати весь потенціал для відновлення кредитування в Україні», — додають в НБУ.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile