У Навального — два суди за день: програш апеляції у справі «Ів Роше» і 850 тисяч рублів штрафу за «наклеп» на ветерана

Олексій Навальний у залі Бабушкінського суду Москви. 20 лютого 2021 року
Олексій Навальний у залі Бабушкінського суду Москви. 20 лютого 2021 рокуНовая газета

У Москві в суботу, 20 лютого, відбулися два судові слухання, де фігурував російський опозиціонер Олексій Навальний. На перших слуханнях Навальний оскаржував заміну умовного ув’язнення на реальне, на других — був обвинуваченим у справі про «наклеп» на ветерана війни.

Про це повідомляє «Новая газета».

Суд відмовився задовольняти апеляцію захисту Навального у справі про заміну умовного терміну ув’язнення на реальний у справі «Ів Роше», винесеного 2 лютого. Тоді, нагадаємо, опозиціонера звинуватили в порушенні умов відбування покарання, призначеного йому й рідному брату Олегу через нібито розкрадання та легалізацію грошей французької фірми «Ів Роше Схід».


Справа «Ів Роше». У 2014 році Навального та його брата Олега судили за начебто розкрадання та легалізацію грошей французької фірми «Ів Роше Схід». Тоді Олексія засудили до 3,6 року умовно, а його брата на такий же термін ув'язнили. Через цю судимість Олексія Навального не зареєстрували на президентські вибори в Росії у 2018 році.

У жовтні 2017 року Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) ухвалив, що вирок у справі «Ів Роше» був політично мотивованим і необґрунтованим, присудивши виплатити братам Навальним компенсації на загальну суму в 76 тисяч євро. У 2019 році ЄСПЛ визнав незаконним домашній арешт Навального, під яким він перебував понад десять місяців у 2014 році.


Порушення, на думку обвинувачення, полягало в перебуванні за кордоном і неявці до слідчих у справі. Сталося це через те, що Навальний перебував на лікуванні в Німеччині після отруєння речовиною з класу нервово-паралітичних газів «Новічок».

Водночас суд зарахував півтора місяця перебування під домашнім арештом, а пізніше — ще один місяць перебування під арештом. Таким чином, Навальний перебуватиме за ґратами два роки й п’ять місяців. Адвокати політика вже заявили, що оскаржуватимуть і цей вирок російського суду.

Після оголошення вироку 2 лютого тисячі людей вийшли на мітинг на підтримку опозиціонера. Силовики жорстко розганяли протестувальників, понад тисячу затримали. Крім того, пізніше РФ вислала трьох дипломатів, які нібито брали участь в акціях протесту на підтримку Навального ще 23 січня.

Другий суд розглядав так звану справу про наклеп на ветерана Ігната Артеменка. Йдеться про агітаційний ролик пропагандистського телеканалу RT на підтримку поправок до Конституції. Його учасників Навальний у Twitter назвав «зрадниками» й «продажними холуями».

У липні 2020-го стало відомо, що Слідчий комітет РФ завів справу на Навального через наклеп Навального конкретно проти Артеменка, хоча сам опозиціонер у своєму твіті взагалі ніяк не виокремлював ветерана.

Зрештою, суддя вирішила, що провина Навального підтверджується показами Артеменка, свідків та залученого стороною звинувачення експерта. Йому присудили 850 тисяч рублів штрафу (на 100 тисяч менше, ніж просило обвинувачення).

Крім того, суд постановив направити протокол та аудіозаписи слухань до Слідчого комітету для перевірки на предмет «образливих висловлювань». Захист Навального і тут має намір оскаржити вирок, а сам опозиціонер свою провину не визнав у жодній зі справ.

Із серпня 2020 року по січень 2021-го Навальний перебував у Німеччині, лікуючись від наслідків отруєння речовиною з класу нервово-паралітичних газів «Новічок». Такого висновку дійшли три лабораторії в Німеччині, Франції та Швеції, а також Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ).

14 грудня журналісти-розслідувачі видань The Insider, CNN та Der Spiegel спільно з Bellingcat опублікували масштабне розслідування отруєння Навального. За допомогою білінгу телефонів виконавців отруєння офіцера ГРУ Сергія Скрипаля, якого теж отруїли «Новічком», вони вийшли на вісьмох співробітників ФСБ, які стежили за російським опозиціонером і могли брати участь в операції з його отруєння. Це фактично підтвердив один із них, Костянтин Кудрявцев, у телефонній розмові з Навальним.

Росія всіляко заперечує причетність до отруєння Навального та обурюється тим, що Берлін відмовляється передати результати свого розслідування, хоча про це Москва просить ще з кінця серпня. Сам опозиціонер вважає, що до його отруєння причетний особисто президент Росії Володимир Путін.

Одразу по прибутті в Росію 17 січня Навального затримали. Відтоді опозиціонер перебуває в СІЗО.