У судовому комплексі Схіпхол, у передмісті Амстердама, розпочалися перші слухання у справі про збиття літака Boeing рейсу МН17 у 2014 році над Донбасом. Три судді цього суду слухатимуть справу (ще двоє — у резерві). У нідерландській правовій системі немає суду присяжних, тому справи слухають лише професійні судді.

Підсудні — троє росіян та один українець, яких Міжнародна слідча група вважає причетними до завезення з РФ в Україну «Бука», яким збили літак, а також до його вивезення назад у Росію:

  • Ігор Гіркін-Стрєлков, тодішній «міністр оборони «ДНР»;
  • Сергій «Хмурий» Дубінський, підлеглий Стрєлкова, генерал-майор російської армії, який очолював так звану військову розвідку бойовиків;
  • Олег Пулатов (позивні «Гюрза» та «Халіф»), підлеглий Дубінського, керував 2-им відділом «ГРУ ДНР».
  • Громадянин України Леонід Харченко (позивний «Крот»), який керував одним із підрозділів «ГРУ ДНР» та разом із Пулатовим супроводжував «Бук» до Сніжного.

Їх усіх оголосили у міжнародний розшук. І нинішнє судове засідання стосується саме цих чотирьох обвинувачених. Жоден з обвинувачених до суду не з'явився.

«Є два звинувачення. Перше — це вбивство всіх людей на борту MH17. Друге — вчинення дій, що призвели до катастрофи лайнера. Суд, якщо підтвердить звинувачення, має встановити, хто був причетний до цього, хто брав участь», — розповіла журналістам суддя-речниця Мерайє Кнайф.

Найближчим часом суд працюватиме у стадії попередніх слухань. Скільки це триватиме — як в і українських судах — невідомо. На цій стадії судді будуть з’ясовувати в прокурора статус розслідування, чи будуть нові підозри, тощо. Також будуть з'ясовувати у родичів, чи будуть вони вимагати компенсацію і яку саме. Лише після цього суд перейде до розгляду справи по суті — очікується, що це станеться не раніше кінця весни-початку літа.

Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, усі вони загинули.

Офіційне слідство підтвердило, що ракета «Бук», яка збила літак MH17 неподалік Сніжного Донецької області, була привезена на окуповану територію Донбасу з Росії й належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Збройних сил Росії, яка розташована у Курській області.

Влада РФ заперечує причетність своїх структур до трагедії, заявляючи, що літак збили українські військові з села Зарощенське.

Поділитись: