Перші офіційні підозрювані у збитті «Боїнга» MH17: що про них відомо?

Брифінг членів Спільної слідчої групи, яка розслідує збиття над Україною літака MH17, Ньювейн, Нідерланди, 19 червня 2019 року
Брифінг членів Спільної слідчої групи, яка розслідує збиття над Україною літака MH17, Ньювейн, Нідерланди, 19 червня 2019 рокуEPA-EFE/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Нові дані двох розслідувань та одразу 12 прізвищ у справі збиття малайзійського Boeing рейсу MH17 у 2014 році на Донбасі. Міжнародна Спільна слідча група, яка готує докази для майбутніх кримінальних справ через збиття літака, вперше назвала імена чотирьох підозрюваних. Обвинувачення готують: Ігорю Гіркіну, Сергію Дубінському, Олегу Пулатову — та українцю Леоніду Харченку. Разом з тим міжнародна група громадських розслідувачів Bellingcat опублікувала новий 94-сторінковий звіт, в якому йдеться ще про 8 причетних до злочину.

Співробітники служби надзвичайних ситуацій виносять тіла загиблих пасажирів літака авіакомпанії Malaysia Airlines, збитого в Донецькій області 17 липня 2014 рокуEPA-EFE/ANASTASIA VLASOVA

Кого назвали у JIT

Спільна слідча група (скорочено — JIT), до складу якої входять представники Нідерландів, Бельгії, Австралії, Малайзії та України, раніше підтвердила, що зенітно-ракетний комплекс «Бук», ракета з якого збила літак «Боїнг-777» неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року, привезли на окуповану територію Донбасу з Росії. Належав він 53-й зенітно-ракетній бригаді Міністерства оборони РФ, розташованій у Курській області.

Тепер же офіційне слідство готове розпочати кримінальний процес та називає 4 винних у транспортуванні «Бука». Серед них троє росіян, колишні військовослужбовці російських збройних сил, та один українець.

Найвідоміший фігурант — тогочасний так званий «міністр оборони ДНР» Ігор Гіркін-Стрелков, позивний «Стрєлок». Він безпосередньо контактував із керівництвом РФ, окрім того, більшість бойовиків, які мають відношення до збиття «Боїнга», були його підлеглими. Гіркін народився у 1970 році у Москві. Відставний офіцер збройних сил РФ, колишній полковник ФСБ. Також брав участь у війнах у Придністров'ї, Боснії та Чечні. Після падіння «Боїнга-777» Гіркін повідомив у соцмережах про успішну атаку сил «ДНР» на український військовий літак та назвав катастрофу «черговим пташкопадом».

Інший підозрюваний — підлеглий «Стрєлка» Сергій «Хмурий» Дубінський. Генерал-майор російської армії, у 2014-му очолював так звану військову розвідку «ДНР». Він безпосередньо контролював транспортування «Бука» до місця запуску та брав участь у його евакуації після збиття літака. Згідно з даними Bellingcat, Дубінській був впевнений, що «Бук» збив воєнний літак Су-25.

Підлеглий Дубінського експідполковник Збройних сил РФ Олег Пулатов (позивні «Гюрза» та «Халіф») керував 2-им відділом «ГРУ ДНР», ймовірно, був причетний до охорони установки «Бук» на місці запуску на південь від Сніжного.

Четвертий фігурант обвинувачення та єдиний громадянин України — Леонід Харченко (позивний «Крот»). Керував одним із підрозділів «ГРУ ДНР» та разом із Пулатовим супроводжував «Бук» до Сніжного. Харченко народився в Костянтинівці, Донецької області. Згідно з розслідуванням Bellingcat, до початку конфлікту на Донбасі, за чутками, був пов’язаний з організованою злочинністю. В квітні 2014 активно брав участь у сепаратистському русі, командував «ополченням» Костянтиновки. У 2014-2015 роках, після того, як Дубінський та Пулатов покинули Донбас, Харченко продовжив кар’єру в «ГРУ ДНР» та, пізніше, обійняв посаду Пулатова.

Місцезнаходження Харченка після 2015 року невідомо. Згідно з коментарями на сторінці Стрелкова у мережі Вконтакті, «Крота», ймовірно, вбили після переселення в Ростовську область, нібито через те, що він багато знав про загибель МН17.

Голова Національної прокуратури Нідерландів Фред Вестербейке під час брифінгу Спільної слідчої групи щодо збиття літака рейсу МН17, Ньювейн, Нідерланди, 19 червня 2019 рокуEPA-EFE/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

У Спільній слідчій групі наголосили, що незважаючи на те, що Гіркін, Дубінський, Пулатов та Харченко безпосередньо не запускали «Бук», їхні дії спричинили збиття «Боїнга» рейсу МН17 та загибель 298 людей. Залишається ймовірність, що вони планували збити військовий літак, а не пасажирський, втім навіть у цьому випадку їх судитимуть.

Прокуратура Нідерландів видала міжнародні ордери на арешт підозрюваних. Слідство проситиме Росію дати можливість допитати підозрюваних Ігоря Гіркіна, Сергія Дубинського, Олега Пулатова і українця Леоніда Харченка. Вимагати екстрадиції Нідерланди не будуть, оскільки Росія не видає своїх громадян іншим країнам. Суд у справі МН17 почнеться в нідерландському Скіпхолі 9 березня 2020 року.

Хто фігурує у розслідуванні Bellingcat

Разом з тим міжнародна група розслідувачів Bellingcat опублікувала новий 94-сторінковий звіт, в якому йдеться ще про 8 причетних до злочину. За їхніми даними, як оголосила JIT, транспортування «Бука» координував «міністр оборони ДНР» Ігор Стрєлков-Гіркін. Йому ж підпорядковувались три групи.

Перша група так званої «ГРУ ДНР» — організувала транспортування «Бука» на непідконтрольній території Донбасу та забезпечувала його безпеку на місці запуску. Очільник — вже відомий Сергій Дубінський. Його підлеглий Олег «Гюрза» Пулатов та командир одного з батальйонів українець Харченко. Йому ж підпорядковувався росіянин Едуард Гілазов, позивний «Рязань» — так званий командир 1-ї розвідувальної роти. Після збиття «Боїнга» Гілазов доставив членів екіпажа «Бука» до Харченка в Сніжне. Ще один член групи Олег «Змій» Шарпов, також мешканець Костянтинівки, імовірно, був на місці запуску ракети.

Так звана «група Безлера» влітку 2014 контролювала Горлівку та околиці. Командир — кримчанин Ігор Безлер, також відомий як «Бєс», на одному з записів телефонних розмов доповідав головному управлінню розвідки Росії про збиття літака. Його заступник Сергій «Боцман» Поваляєв невдовзі після катастрофи спілкувався з Дубінським, який повідомив про нібито збиття літака Су-25. Інший підлеглий Безлера, мешканець Дзержинська Донецької області Валерій Стельмах («Найманець») за декілька хвилин до збиття повідомив Безлеру, що МН17 — нібито воєнний літак. Також підпорядковувався Безлеру Ігор «Міньор» Українець, мешканець Дніпропетровщини. Він командував піхотним загоном.

Третя група під керівництвом Гіркіна — батальон «Восток» також допомагала доставити «Бук». Окрім того, керівництво підрозділу нібито завчасно знало про прибуття установки з Росії.

Керівник — Олександр Ходаковський з позивним «Скіф», мешканець Донецька, перебіжчик з українського спецпідрозділу «Альфа». Після збиття МН17 заявив в інтерв’ю Reuters, що заздалегідь знав про перевезення «Бука» з Луганська в Сніжне. Пізніше свої слова заперечив. Окрім того, згідно з прослушками СБУ, деякий час намагався сховати «чорні ящики» MH17 від ОБСЄ за наказом Москви. Його підлеглий Олександр Семенов («Сан Санич»), також мешканець Донеччини, допомагав координувати транспортування «Бука» по Донецьку.

Як відреагували в Україні?

Служба безпеки України вже оголосила про підозри фігурантам слідства JIT Ігорю Гіркіну, Сергію Дубінському, Олегу Пулатову та Леоніду Харченку. Їм інкримінують співучасть у терористичному акті, що призвів до загибелі людей. Стаття передбачає позбавлення волі від 10 до 15 років або довічне.

Президент Володимир Зеленський, в свою чергу, заявив — сподівається на притягнення до кримінальної відповідальності всіх причетних до вбивства пасажирів МН17.

Росія продовжує заперечувати

У Росії натомість продовжують заперечувати свою причетність до збиття «Боїнг-777» у 2014 році на Донбасі. МЗС РФ у своїй заяві наголошує, що міжнародна слідча група вивела «абсолютно голослівні обвинувачення» щодо росіян, «спрямовані на дискредитацію РФ в очах міжнародної спільноти». У відомстві також підкреслили, що слідчі не надали «жодного конкретного доказу», а також проігнорували дані, надані Росією.