У поліції можуть перекваліфікувати справу щодо чоловіка з Тернопільщини. Він убив нападника, захищаючи себе та матір

У поліції Тернопільської області не виключають подальшу перекваліфікацію справи щодо 24—річного ексвійськового, який 2 травня вбив одного з шести нападників, захищаючи себе та родину.

Про це hromadske повідомив речник поліції Тернопільщини Сергій Крета.

Він розповів, що 5 травня суд обрав колишньому військовому запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, наразі триває низка слідчих дій. Хлопцю інкримінують 118 статтю ККУ — умисне вбивство під час перевищення меж необхідної оборони.

За його словами, спочатку хлопцю було повідомлено підозру за статтею 121 — умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, але згодом слідство змінило статтю.

«Імовірність перекваліфікації є завжди. Будуть проведені повторні допити, оскільки дехто був наляканий, у стані алкогольного сп’яніння, міг щось забути. У цій справі потрібно дуже детально вивчити всі обставини», — сказав Крета.

Також він пояснив, що однією з підстав інкримінування 118 статі є те, що подія відбулася не в будинку, а на подвір’ї.

Що за справа?

Це сталося в селі Глещава, що на Тернопільщині. Слідство встановило, що компанія з шести людей приїхала в сусіднє село на дискотеку. У клубі підозрюваний зробив їм зауваження. За версією поліції, це не сподобалося хлопцям, і вони вирішили з ним розібратися.

«Останній, аби уникнути бійки, утік додому й зачинився. Проте компанія з шести осіб прийшла вночі на його подвір'я. Вони вирвали дверні ручки та вибили двері. На момент хуліганства в будинку разом із хлопцем була мама. Він злякався за неї», — зазначили в поліції.

Тоді, за даними слідства, хлопець викликав правоохоронців і вийшов до чоловіків. Захищаючись від нападу шістьох ровесників напідпитку, він ножем травмував одного з них. Потерпілий помер від утрати крові.

Що із законом про самозахист?

Право на «необхідну самооборону» гарантується статтею 36 Кримінального кодексу України. Ідеться про те, що нападнику можна завдавати шкоди, необхідної для негайного порятунку свого життя чи життя інших. Але закон наголошує, що водночас не можна перевищувати межі необхідної оборони.

За вихід за межі необхідної оборони настає кримінальна відповідальність. Убивство під час перевищення заходів самооборони загрожує виправними роботами на строк до 2-х років, обмеженням волі на строк до 3-х років або позбавленням волі до 2-х років. Завдавання тяжких тілесних ушкоджень — громадськими роботами до 240 годин, виправними роботами до 2-х років, арештом до 6 місяців або обмеженням волі до 2-х років.

У кожному випадку, коли йдеться про перевищення меж необхідної оборони, слідству й судам доводиться досліджувати комплекс обставин. Один із головних моментів — оцінка мотивів. Якщо доводять, що людина не оцінила рівень заподіяної нею шкоди, покарання можуть скасувати. Детальніше про це читайте у нашому матеріалі.