У поліції розповіли, що робитимуть з украденим графіті Бенксі та іншими його роботами

Робота Бенксі в Гостомелі
Робота Бенксі в Гостомеліbanksy.co.uk

Зрізане в Гостомелі графіті художника—аноніма Бенксі перебуває у поліції Київщини. Після експертизи його хочуть передати назад місцевій громаді. А за безпекою інших стінописів Бенксі зможуть стежити місцеві органи правопорядку.

Про це розповів глава Нацполіції у Київській області Андрій Нєбитов в етері єдиного телемарафону.

2 грудня група з 8 людей демонтувала стінопис із жінкою у протигазі, який митець-анонім написав на стіні зруйнованого російськими військовими будинку в Гостомелі. Зловмисники за допомогою дерев'яних дощок і поліетилену намагалися транспортувати графіті, але їх затримали поліцейські та силовики.

На місці встановили вісьмох людей. 5 з них, зокрема організатор, — кияни. Інші троє — жителі Черкас. Зловмисники розповіли поліції, що зрізали графіті, бо начебто планували продати його, а гроші — передати для ЗСУ.

«Звичайно, ми це послухали, але будемо робити свою роботу, розслідувати та встановлювати справжні причини. Картина вилучена, вона перебуває в кімнаті зберігання речових доказів. Розслідування зараз триває», — сказав Нєбитов.

Затримати зловмисників вдалося завдяки тому, що вони зрізали графіті вдень. Їх побачила місцева жителька, яка близько 11:30 повідомила поліції, що відбувається. На місце виїхали наряд груп реагування патрульної поліції та слідчо-оперативна група. На той час зловмисники встигли лише запакувати картину. Тож правоохоронці встановили їх та затримали.

Нєбитов розповів, що за цим фактом порушене кримінальне провадження за ст. 194 ККУ — пошкодження майна. Але оскільки це майно не оцінене, немає поки власника та заявника, кваліфікацію справи можуть змінити.

Зараз поліція чекає на проведення мистецтвознавчої експертизи. У кімнаті для речових доказів Бучанського управління поліції Київщини зберігається і стілець, який був частиною інсталяції.

Після оцінки картини буде звернення від місцевих органів влади про завдання шкоди, а тоді — кваліфікація та оголошення підозр, розповів Нєбитов.

Де зберігати картину, вирішували з главою Київської ОВА Олексієм Кулебою та міністром культури Олександром Ткаченком.

«Питання є одне — якщо це було намальоване у громаді, то у громаді повинно залишатися. Яке конкретне місцеперебування цього малюнку буде у майбутньому — буде визначати місцева громада та органи влади», — сказав Нєбитов.

Та це не єдина робота Бенксі в Україні. Глава Нацполіції у Київській області розповів, що питання охорони культурного спадку вже опрацювали і воно перебуває у компетенції місцевих органів влади. Так, ухвалене рішення про залучення добровольчих формувань територіальної громади, муніципальної варти, місцевих органів правопорядку для збереження робіт Бенксі.

«Впевнений, що надалі таких фактів не буде», — заявив Нєбитов.