У Раді рекомендували Комісії МОН звільнитися після пропозиції перейменувати Запоріжжя

Стела на в'їзді до міста Запоріжжя
Стела на в'їзді до міста ЗапоріжжяWikimedia Commons

Комітет Верховної Ради з організації державної влади, місцевого самоврядування регіонального розвитку та містобудування рекомендував Національній комісії зі стандартів державної мови скласти свої повноваження після пропозиції розглянути перейменування Запоріжжя.

Про це розповів заступник голови комітету нардеп Роман Лозинський у коментарі «Українській правді».

Так, через зауваження комісії з боку Міністерства освіти і науки, Мінкульту, Мінцифри, Українського інституту національної пам'яті, уповноваженого з питань захисту державної мови та народних депутатів, комітет вирішив визнати роботу цієї комісії незадовільною.

Також у Раді рекомендували очільнику МОН, Оксену Лісовому, який координує роботу комісії, здійснити комплексну перевірку її якості роботи.

А ще комітет рекомендував членам комісії подати заяви про складення повноважень членів комісії «у зв’язку з дискредитацією авторитету держави» та незадовільної реалізації вимог закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Про яке рішення йдеться?

Комісія МОН зі стандартів державної мови рекомендувала змінити назви понад 1400 сіл, селищ і міст України — мовляв, через невідповідність орфографічним, граматичним і словотвірним нормам української мови, або через наявність у назвах ідеологем, пов’язаних з російською імперською політикою в Україні.

Наприклад, у переліку опинилися Запоріжжя — місто й однойменні села, населені пункти Перемога, Зоряне, Мирне, Травневе, Маяк, Молодіжне, Об'єднане тощо.

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь, реагуючи на це рішення, наголосив, що комісія вийшла за межі своїх повноважень, ще й не надала чітких рекомендацій. Тому Кремінь звернувся до міністра освіти й науки із проханням скасувати рішення.

Згодом рекомендації Нацкомісії розкритикував і сам очільник МОН Оксен Лісовий. Він наголосив, що «скандальне рішення треба скасувати» й напрацювати нове — компетентним й уповноваженим органам.