У Раді зареєстрували законопроєкт про місцевий референдум. Як українці голосуватимуть?
Група народних депутатів на чолі з першим заступником голови Верховної Ради Русланом Стефанчуком зареєструвала у парламенті проєкт закону №5512 «Про місцевий референдум».
Про це свідчать дані на сайті парламенту.
Згідно з інформацією в картці законопроєкту, його зареєстрували 19 травня і передали на розгляд керівництву. Текст проєкту закону і супровідні документи поки що не оприлюднили, а до його ухвалення він може зазнати змін.
Водночас одна з ініціаторок законопроєкту, народна депутатка від фракції «Слуга Народу» Ольга Совгиря розповіла про основні положення законопроєкту, поданого до парламенту.
Нагадаємо, в березні 2021 року законопроєкт про місцевий референдум виносили на громадське обговорення.
Які питання можуть розглядати?
У законопроєкті місцевий референдум визначається як форма самостійного вирішення територіальною громадою питань місцевого значення шляхом прямого голосування.
На такому референдумі можуть розглядати питання місцевого значення: наприклад, затвердження статуту територіальної громади або змін до нього, дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови тощо.
На місцевий референдум не можна буде виносити питання, які суперечать Конституції України або не стосуються повноважень місцевої влади — наприклад, ті, що стосуються питання місцевих бюджетів та тарифів на житлово-комунальні послуги тощо.
Як усе відбуватиметься?
Згідно з законопроєктом, ініціювати місцевий референдум зможуть територіальна громада (щонайменше 10% виборців), сільська, селищна та міська рада, а також сільський, селищний, міський голова.
Виносити на місцевий референдум можна буде лише одне питання, на яке треба дати чітку відповідь «так» або «ні». Рішення вважається ухваленим, якщо більшість виборців обрала відповідь «так».
Місцевий референдум не можна призначати й проводити у випадку, якщо в Україні або в окремих її місцевостях введений воєнний чи надзвичайний стан.
Рішення місцевого референдуму є обов’язковим для виконання. Його можна змінити лише через місцевий референдум не раніше ніж через три роки з дня його ухвалення.
Хто зможе і не зможе голосувати?
Взяти участь у місцевому референдумі зможуть повнолітні громадяни України, виборча адреса яких належить до території цієї громади.
Водночас є категорії людей, які вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади: військовослужбовці строкової служби, українці, які проживають за кордоном, та засуджені.
Нагадаємо, у квітні 2021 року президент підписав закон про всеукраїнський референдум. Детальніше про те, що означає цей документ, читайте у нашому матеріалі.
- Поділитися: