У росії ФСБ викрала з судна українського моряка. Його звинувачують в екстремізмі

27 лютого у Владивостоці, де на рейді стояло судно під португальським прапором, викрали українського моряка — херсонця Вадима Ігнашова. Зараз хлопець перебуває під вартою, його звинувачують в екстремізмі. hromadske поспілкувалося з його батьками.
«Відповідав як хотів. Правду»
«Ми фактично не маємо жодної інформації, збираємо все по крихтах», — говорить Ірина Ігнашова, мама 24-річного Вадима — четвертого механіка на судні.
Востаннє вона розмовляла з сином 26 лютого вдень, а 27-го зв’язку вже не стало.
До Владивостоку контейнеровоз МSC Riccarda ll, який ходить під прапором Португалії, увійшов напередодні. На цій лінії Вадим був ще з листопада, проте на берег у росії він не сходив.
24 лютого о шостій ранку він зателефонував батькам, спитав, де вони, чи знають, що в Україні почалася війна.
«Так, авжеж, ми говорили з ним про війну. Я попереджала тримати язика за зубами в росії. Нікому не давати свій телефон. Він погоджувався», — розповідає Ірина.
Пізніше на судно прийшли представники міграційної служби. Українцям ставили провокаційні запитання про Донбас, війну, мовляв, як вони вважають: росія прийшла захоплювати чи звільняти Україну?
«Ми з ним ще встигли про це поговорити. Напевно, він думав, що на судні він захищений, і відповідав, як хотів. Правду», — каже Ірина.
Крім того, Вадима просили показати телефон і акаунт в телеграмі — хлопець відмовлявся.

«Суду не сподобалася відповідь, що він — патріот своєї країни»
Як саме ФСБ викрала хлопця з судна — батьки достеменно не знають. Капітан з ними розмовляти відмовляється. Каже лише, що юнака забрали відповідно до рішення місцевого суду: мовляв, у Вадима зламали телеграм на телефоні та побачили там канали, через які він стежив за ситуацією в Україні.
«Так, він читав телеграм-канали, підтримував українців там. Може, писав коментарі, мав листування. Ми теж усі новини з різних регіонів звідти читаємо», — каже Ірина.
Кілька днів сімʼя не мала звʼязку з сином. Ані фірма, де працював Вадим, ані капітан нічого не знали. Лише згодом надіслали запит, і їм підтвердили, що хлопець справді у ФСБ.
Ірина зверталася до консула України в Португалії — їй пообіцяли, що стежитимуть за справою.
«Як мені сказали, ця справа лежить з червоною позначкою в Португалії. Ми також консультувалися з юристом — він радить подавати в СБУ заявку на обмін полоненими. Каже, що інших варіантів зараз немає».
На четвертий день батьки Вадима зателефонували адвокату з російського боку. Він сказав, що суд у справі Вадима вже відбувся, йому інкримінували статтю про екстремізм і взяли під варту на два місяці. Більше на звʼязок захисник не виходив.
«З адвокатом розмовляти неможливо. Він вважає, що ми тут усі зомбовані, а війни тут немає. Я йому ставлю питання, чому мою дитину судять як у гестапо, за політичною статтею. А він каже, мовляв, суду не сподобалась відповідь Вадима, що він — патріот своєї країни».
«Закликав фіксувати переміщення російської техніки»
Батьки Вадима не розмовляли з сином уже понад десять днів. Від профспілки моряків вони отримали фотографії та коротке відео, на якому хлопець каже, що з ним усе гаразд, скарг на здоровʼя він не має і добре харчується. Голова профспілкової організації моряків у російських ЗМІ запевняв, що Вадима затримали аж ніяк не за національність.
Тато Вадима додає: «Після цього відео вони зробили піар по всій країні. На телебаченні Вадима називають укрофашистом. Але його викрали з судна під прапором Португалії! Він не був навіть у порту, не те що під Кремлем!»
На сайтах російських ЗМІ можна знайти відео, на якому юнак з потупленими очима говорить, що розкаюється у всьому, закликає українців зробити так само і памʼятати, що «Україна та росія — це братні народи».
За версією окупантів, Вадим закликав своїх земляків з Херсону фіксувати переміщення російських колон військової техніки та передавати цю інформацію ЗСУ. А ще — вбивати російських військових.
Відповідно до законів рф, Вадиму може загрожувати до пʼяти років позбавлення волі за статтею про публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності.
«Він такий, любить правду говорити. Але чи варто це робити в країні, де немає законів?» — зітхає мама юнака.
hromadske також звернулося по коментар до Міністерства закордонних справ в Україні. Ми опублікуємо оновлення, щойно отримаємо відповідь.
- Поділитися: