Світ / Сусідні країни

У Сербії п'ятий тиждень тривають антиурядові протести

Громадське
Світ/Сусідні країни/У Сербії п'ятий тиждень тривають антиурядові протести
Зберегти
Вигляд
Тисячі сербів уже п'яті вихідні поспіль виходять на вулиці, висловлюючи протест правлячій владі. Люди вимагають припинити контроль влади над державними медіа та розпочати розслідування нападів на журналістів і опозиційних політиків.

У суботу 5 січня на вулиці Белграда вийшли 15 тисяч людей, пише «Радіо Свобода». Протести відбувалися й в інших містах, зокрема в Крагуєваці та Новому Саду.

Люди тримали банери з написами «Ми — народ», «Зупиніть зраду, захищайте конституцію та підтримуйте народ», «Геть крадіїв». Серби вважають, що президент Александр Вучич контролює державні медіа та скерував атаки на представників опозиції та журналістів. Державне медіа RTS не висвітлювало протести, попри те, що в них брали участь тисячі людей.

Акції розпочалися після нападу на опозиціонера Борко Стефановіча наприкінці листопада. Крім того, 12 грудня невідомі вчинили замах на журналіста Мілана Йовановича.

Протестувальники вимагають знайти і покарати винних у цих справах, а також розслідувати вбивство опозиційного сербського політика Олівера Івановіча, що сталося рік тому.

«Я не терплю несправедливості, я не можу дивитися, як наші політики поводяться. Як вони спілкуються з журналістами, як підконтрольні їм журналісти працюють на них. Я також не терплю насильства з політичних мотивів. Тому я щосуботи виходжу на вулиці», — розповів Громадському сербський політаналітик Вук Велебіт.

Він зазначає, однак, що очевидних лідерів, які могли би скласти конкуренцію чинній владі, протести не мають. «Люди незадоволені нинішнім режимом, але водночас вони скептично ставляться й до опозиції. Тож ми у якійсь дивній ситуації. Зміни не стануться завтра, але важливо продовжувати ці протести, аби щось сталося», — додав аналітик.

Раніше президент Вучич заявив, що відмовляється виконувати вимоги опозиції щодо вільних медіа, «навіть, якщо на вулиці вийде 5 мільйонів». Він заявляв про готовність до діалогу з протестувальниками, однак, не з «брехунами з опозиції».

30 грудня повідомлялося, що у Белграді тисячі сербів вийшли на протести проти президента. Люди скандували «Вучич — злодій» під час організованої ходи у центі міста. 

Александр Вучич є президентом Сербії з 2014 року, до того він займав високі посади в уряді. Зокрема, був міністром інформації під час президентства диктатора Слободана Мілошевича, якого скинули внаслідок революції у 2000 році. «Сербська прогресивна партія» Вучіча нині контролює більшість місць у парламенті.

Пов`язані новини