У Сербії заперечують приєднання до декларації Кримської платформи

Міністр закордонних справ Сербії Івіца Дачич заявив, що його країна не приєдналася до декларації Кримської платформи. У 2023 році балканська країна була серед тих, хто вперше відвідав ініціативу, присвячену обговоренню деокупації Криму.

Про це пише сербське видання Politika.

«Прем'єр-міністр брав участь у тій зустрічі через аудіо- та відеозвернення, але ми не підтримали й не ухвалили текст Кримської платформи, тому що він виходить за межі, прийнятні для нас», — заявив сербський міністр.

Він вважає, що інформація про приєднання до декларації є «маніпуляцією».

Дачич заявив, що Сербія на міжнародних зібраннях говорить про необхідність захисту територіальної цілісності України та засуджує її порушення, проте не приєднується до санкцій проти росії.

Кримська платформа

Це міжнародний майданчик з обговорення шляхів деокупації Криму. За задумом платформа має функціонувати на чотирьох рівнях: глав держав, міністрів закордонних справ, парламентів та експертних кіл. Ініціативу офіційно запустили 23 серпня 2021 року в Києві.

Під час відкриття саміту Кримська платформа у 2023 році міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що торік ініціативу підтримали 60 країн. А вже у 2023-му вперше захід відвідали Сербія, Бахрейн, Об’єднані Арабські Емірати, Східний Тимор-Лешті, Всесвітня організація туризму, ЮНЕСКО та Дунайська комісія.

Сербія та російсько-українська війна

Президент Сербії Александар Вучич неодноразово заявляв, що Белград не підтримує вторгнення росії в Україну, а окуповані Крим, Донецьку та Луганську області вважає частиною України. Проте він виступав проти того, щоб його країна запроваджувала санкції проти рф.

Однак уже в лютому цього року Вучич припустив, що Сербії через тиск Заходу якоїсь миті доведеться запровадити санкції проти росії, хоча він «не в захваті» від цієї ідеї. Раніше Вучич скаржився, що через санкції ЄС щодо російської нафти Сербія втрачатиме 600 мільйонів доларів на рік.

У березні деякі російські медіа й Telegram-канали повідомили про нібито постачання Сербією до України через Туреччину та Словаччину 3,5 тисячі ракет компанії Krušik для систем «Град» радянського виробництва. Проте в МЗС Сербії тоді заперечили цю інформацію. Виробник ракет теж заперечив надання Україні своєї продукції.

Однак президент Сербії все ж заявив, що не проти того, аби його країна продавала боєприпаси посередникам, які потім передають їх Україні. За словами Вучича, Белград прагне діяти «нейтрально».