У Шведської академії наук запитали, чи доречно присуджувати Нобелівку росіянину. Ось, що вони відповіли

У генсекретаря Шведської королівської академії наук Ганса Еллеґрена запитали, чи доречно присуджувати Нобелівську премію вченому з росії Олексію Єкімову. Той відповів, що премію має отримати «найдостойніша людина, незалежно від національності».
Про це йшлося на пресконференції, присвяченій оголошенню лауреатів премії з хімії.
Журналістка поставила Еллеґрену питання, чим керувалася академія наук, присуджуючи нагороду російському вченому з огляду на те, що в Україні триває війна, і відповідно запрошуючи Єкімова на церемонію вручення та традиційний банкет.
Генсекретар відповів, що академія наук не займається запрошенням лауреатів на церемонію вручення премії та банкетів — це прерогатива Фундації Нобеля.
«Коли справа доходить до відбору лауреатів Нобелівської премії, ми просто дотримуємося процедури визначення найбільш важливих відкриттів. Після цього ми визначаємо найважливіших учасників цих відкриттів. Не приділяючи жодної уваги національності чи будь-яким іншим факторам. Це означає, що національність тут не має значення», — зазначив Еллеґрен.
Він додав, що така позиція відповідає заповіту Альфреда Нобеля, який сказав, що «премію має отримати найдостойніша людина, незалежно від національності».
Тоді журналістка поставила уточнювальне запитання, чи вважають в академії наук, що Єкімова слід запросити на банкет. На це Еллеґрен відповів: «У нас немає жодної думки [з цього приводу]. Ми працюємо над присудженням премій за найважливіші дослідження, а Фундація Нобеля відповідає за церемонію».
Що передувало?
Нобелівську премію-2023 з хімії присудили американським науковцям Мунгі Бавенді й Луїсу Брусу та вченому з росії Олексію Єкімову за відкриття та синтез квантових точок.
Ці частинки мають унікальні властивості й зараз освітлюють комп’ютерні монітори та екрани телевізорів на основі технології QLED. Вони також додають нюанси світлу деяких світлодіодних ламп, а ще біохіміки та лікарі використовують їх для картографування біологічних тканин.
Один із лауреатів, Олексій Єкімов, є вихідцем із росії. У 1945 році він народився в колишньому СРСР. Працював доктором філософії в Фізико-технічному інституті імені Іоффе в Санкт-Петербургу. Із 1999 року він живе в Сполучених Штатах і працює в компанії Nanocrystals Technology Inc.
- Поділитися: