У Швейцарії пройшов референдум про «глобальну» відповідальність бізнесу. Громадянам ініціатива не сподобалася

Громадяни Швейцарії на референдумі 29 листопада відхилили законодавчу ініціативу, яка вимагала підвищити відповідальність зареєстрованих у Швейцарії компаній за дотримання прав людини та екологічних норм їхніх закордонних філій.

Про це повідомляє телекомпанія RTS, яка висвітлювала підрахунок голосів у режимі онлайн.

Не знайшла підтримки також пропозиція ввести конституційну заборону на інвестиції у виробництво матеріалів військового призначення.

Хоча остаточні результати підрахунку голосів ще не опубліковані, вони вже не можуть уплинути на головний підсумок — обидві ініціативи відхилені.

Згідно зі швейцарським законодавством про референдуми, для їхнього ухвалення потрібна підтримка «подвійної більшості» — як загалом учасників голосування по країні, так і виборців у більшості з 26 швейцарських кантонів і напівкантонів.

Кому це було потрібно?

Ініціативу запропонувала організація Responsible Business Initiative, її підтримала низка громадських організацій, серед яких Greenpeace та Amnesty International.

Вони хотіли, щоб компанії були відповідальними за свої іноземні дочірні компанії, постачальників і партнерів та доводили, що вони належним чином подбали про те, аби запобігти експлуатації робітників чи завданню шкоди довкіллю у своїй діяльності й «ланцюжку постачання» за кордоном.

Оскільки у Швейцарії розташована низка міжнародних корпорацій, таке рішення могло б швидко вплинути на багато компаній у різних країнах світу. Прихильники ідеї вважають, що від цього залежатиме репутація Швейцарії як країни етичного й відповідального бізнесу.

Опоненти кажуть, що підтримують саму ідею — необхідність відстежувати увесь ланцюжок постачання, але вважають надмірним притягати до відповідальності швейцарські компанії за дії партнерів за кордоном.

Уряд підтримав ідею захисту довкілля й прав людини, але виступив проти цієї ініціативи як такої, що створить забагато юридичних невизначеностей.