У Швеції знизили фантомні болі в кінцівках за допомогою доповненої реальності
В ході експерименту дослідники використовували екран, на якому поверх зображення тіла пацієнта накладається 3D—модель втраченої руки, а сам пацієнт може нею рухати за допомогою електродів.
Шведські вчені з Технічного університету Чалмерса опублікували результати свого дослідження, яке може допомогти людям впоратися з фантомними болями у втрачених кінцівках.
Результати клінічних випробувань опубліковані в журналі The Lancet.
В ході експерименту дослідники використовували екран, на якому поверх зображення тіла пацієнта накладається 3D-модель втраченої руки, а сам пацієнт може нею рухати за допомогою електродів.
Відео Chalmers | Biomechatronics and Neurorehabilitation Laboratory
Спочатку дослідники натренували систему розпізнавати різні рухи відсутньої кінцівки. Для цього добровольці намагалися рухати віртуальною рукою, а система реєструвала показники датчиків і порівнювала їх з шаблонами, характерними для різних рухів. При цьому пацієнти могли рухати рукою і зображення руки в доповненій реальності виконувало відповідні рухи.
Після цього почався етап комп'ютерних ігор. Пацієнти грали в гоночний симулятор, використовуючи для управління автомобілем жести відсутньої кінцівки: розгинали і згинали руку для зміни напряму руху, а також стискали долоню в кулак для гальмування.
Зауважується, що після такої ігротерапії інтенсивність, тривалість і частота виникнення фантомних болів знизилися вдвічі. Крім того, на 50% знизився їхній вплив на сон і повсякденну активність, а з чотирьох пацієнтів, що приймали знеболювальні препарати, двоє знизили свої дози на 81% і 33%. При цьому такий позитивний ефект не знизився і через шість місяців після проведення випробувань.
- Поділитися: