У Словаччині кажуть, що погодили з Україною систему торгівлі зерном і що Київ зупиняє скаргу до СОТ
Словаччина домовилася з Україною щодо продажу зерна на основі видання та контролю ліцензій. Це дозволить скасувати заборону на імпорт деяких українських товарів.
Про це повідомила речниця Міністерства сільського господарства та сільського розвитку Словаччини Крістіна Юричкова в коментарі TASR.
Вона розповіла, що міністр сільського господарства і сільського розвитку Словаччини Йозеф Біреш оцінив розмову з українським колегою Миколою Сольським, яка відбулася 20 вересня, як конструктивну.
Юричкова каже, що міністри домовилися створити систему торгівлі зерном на основі видання та контролю ліцензій.
«Доки ця система не буде запущена та повноцінно перевірена, продовжує діяти заборона на імпорт чотирьох товарів з України, яку уряд Словаччини затвердив із 16 вересня до кінця 2023 року», — пояснила речниця.
Вона також зазначила, що Біреш попросив Сольського, щоб Україна припинила всі дії щодо оголошеного позову проти Словаччини до СОТ, а також щодо заяви про припинення торгівлі сільськогосподарськими товарами зі Словаччини в Україну.
І, як переконує Юричкова, Сольський пообіцяв, що «з 20 вересня припинить ці кроки». Україна наразі офіційно не підтверджувала цього.
Нагадаємо також, що міністр Микола Сольський провів телефонну розмову з польським колегою Робертом Телусом, під час якої сторони домовилися знайти спільне рішення щодо експорту зерна.
«Зернова криза»
Єврокомісія вирішила не продовжувати обмеження щодо української продукції, які мали тривати до 15 вересня. Натомість Україна зобов’язалася затвердити контроль за експортом чотирьох груп товарів — пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику — щоб запобігти ринковим спотворенням у сусідніх країнах.
А втім, це все одно не влаштувало Угорщину, Польщу та Словаччину. Вони втрьох оголосили, що попри рішення Єврокомісії односторонньо продовжують заборону на імпорт українського зерна.
Тож Україна подала позови до Світової організації торгівлі (СОТ) з вимогою провести консультації зі Словаччиною, Польщею та Угорщиною. Речник польського уряду Пйотр Мюллер заявив, що попри ці позови його країна не змінить позиції щодо ембарго на українську агропродукцію.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив: якщо країни не скасують односторонні заборони щодо імпорту української агропродукції, Україна у відповідь заборонить імпорт певних категорій товарів із цих двох країн.
- Поділитися: