В американському штаті Массачусетс пацієнту з опіком вперше пересадили шкіру свиней, яких генетично модифікували таким чином, щоб їх тканини не викликали відторгнення.

Про це йдеться на сайті Массачусетської багатопрофільної лікарні.

Вчені зазначають, що таку шкіру можна використовувати як тимчасову «латку», доки готується повноцінний шкірний трансплантат. Це допоможе виграти час та уникнути великих втрат крові у перші дні після травми.

Медики розповіли, що перший пацієнт отримав на пробу зовсім невелику ділянку свинячої шкіри — розміром 5 на 5 сантиметрів. Він прожив з нею п’ять днів, потім її видалили і пересадили його власну шкіру з стегна, рана затяглася успішно, і незабаром він зможе повернутися до роботи.

Більшу частину опіку пацієнта початково закрили стандартним методом — пересадкою шкіри від мертвого донора. За словами медиків, обидва трансплантати прижилися добре, і ніяких відмінностей у стані рани не виявили. Побічних ефектів у пацієнта також не виникло. Це свідчить про те, що імунітет прийняв свинячу шкіру за людську.

Однак вчені зазначають, що така пересадка все ж має певні ризики: контакт з чужорідними клітинами може викликати запалення, яке ще сильніше зашкодить власними тканинами пацієнта, а також можливе зараження тваринами вірусами. Геном свиней містить безліч ендогенних ретровірусів, які можуть проникнути в клітини людини.

Нині деякі вчені намагаються вивести генетично відредагованих безвірусних свиней. Однак в описаному вище випадку геном свиней-донорів спеціально не «чистили» від ретровірусів, а слідів зараження у клітинах пацієнта не знайшли.

Поділитись: