У США розглядають можливість визнання росії «державою-агресором», а не «спонсором тероризму» — CNN
Адміністрація президента США Джо Байдена протягом останніх кількох місяців працювала з Конгресом Сполучених Штатів над законодавством, яке б офіційно визнало росію «державою—агресором», а не «спонсором тероризму».
Про це пише CNN з посиланням на поінформовані джерела.
Так, ярлик «держава-агресор» є менш агресивним, ніж ярлик «держава-спонсор тероризму», який багато американських законодавців закликали адміністрацію Байдена надати росії через її вторгнення в Україну.
Позначення «держава-агресор», на відміну від «держава-спонсор тероризму», не є офіційною категорією Держдепартаменту, яка могла спричинити конкретні санкції від Сполучених Штатів. Критики кажуть, що президенту буде легше скасувати таке визначення, ніж «держава-спонсор тероризму».
Водночас це дасть додаткові повноваження Джо Байдену накладати більше санкцій на рф у відповідь на її війну проти України.
Білий дім тривалий час опирався визнанню росії державним спонсором терору, посилаючись на негативні наслідки такого ярлика для поточної дипломатії між США та рф щодо таких питань, як обмін ув’язненими, угода за посередництва ООН щодо дозволу на вивезення зерна з України тощо.
«Зараз ми працюємо з Конгресом над законодавством, яке допоможе нам подолати деякі проблеми, пов’язані з використанням позначки "держава-спонсор тероризму", — сказав держсекретар Ентоні Блінкен в інтерв’ю CNN на початку грудня, додавши, що саме це позначення буде мати «деякі непередбачені наслідки».
Чому цю пропозицію критикують?
Законодавці-республіканці та помічники Конгресу, які виступають проти запропонованого законопроєкту, висловили стурбованість, що він дасть адміністрації Байдена більше свободи для одностороннього скасування санкцій, якщо росія дасть сигнал про відкритість до мирних переговорів з Україною.
«Пропоноване позначення "держава-агресор" є поганою заміною того, до чого закликала Україна: позначення росії державою-спонсором терору. Новий ярлик не притягує путіна до відповідальності за його жахливі воєнні злочини та неспровоковану війну проти України», — заявив головний республіканець у Комітеті Палати представників із закордонних справах Майкл МакКол.
У проєкті пропозиції, з яким ознайомилося CNN, міститься заклик до застосування нових жорстких санкцій до вищих посадових осіб російського уряду, які, на думку президента, причетні до тактики «держави-агресора».
Це зокрема стосується підриву демократичних процесів в Україні, загрози її територіальному суверенітету, незаконного привласнення активів України та встановлення влади над будь-якою територією України без дозволу Києва.
Але закон також дозволить президенту США відмовитися від санкцій або скасувати їх, якщо він визнає, що це відповідає інтересам національної безпеки Сполучених Штатів, що є ключовою деталлю, яка вже викликає обурення серед деяких українсько-американських груп громадянського суспільства.
Так, Український конгресовий комітет Америки, Об’єднаний балтійсько-американський національний комітет та організація Razom заявили, щопропозиція визнання «держави-агресора» є контрпродуктивною і не повинна бути ухвалена».
- Поділитися: