У США винесли найсуворіший вирок у справі про штурм Капітолія: 18 років отримав лідер ультраправої організації
У Сполучених Штатах суд засудив до 18 років тюремного ув’язнення лідера ультраправого угруповання Oath Keepers («Хранителі присяги») Стюарта Родса за штурм Капітолія 6 січня 2021 року. Наразі це найдовший термін ув’язнення за участь у тих заворушеннях.
Про це повідомляють CNN та BBC.
Прокуратура просила для Родса ув’язнення на 25 років. Його засудили за звинуваченнями у крамольній змові та інших злочинах.
За даними слідства, він координував дії з лідерами та іншими протестувальниками, які штурмували будівлю Капітолія.
Ще одного учасника заворушень Келлі Меггса, лідера відділення Oath Keepers у Флориді, засудили до 12 років в’язниці.
Суддя Аміт Мехта, який виніс вирок, сказав Родсу, що вважає його небезпечним.
«Наважуся сказати, містере Родс, і я ніколи не казав цього комусь іншому, кого я засудив: ви, сер, становите постійну загрозу та небезпеку для цієї країни, для республіканського устрою та самого фундаменту нашої демократії», — заявив Мехта.
Він наголосив, що крамольна змова є «одним із найсерйозніших злочинів, які може вчинити американець».
«Застосування сили є злочином проти уряду. Це злочин проти народу нашої країни», — додавМехта.
Натомість Родс, колишній десантник армії США та юрист з освітою Єльського університету, вважає себе «політичним в’язнем» і наполягає на тому, що Oath Keepers стояли чинили опір людям, «які руйнують країну».
Лідер угруповання, що «жоден із членів його організації не брав участі в жодних боях» і що насильство на Капітолії було «вчинено іншими людьми».
«Я вважаю, що ця країна неймовірно розділена, і це судове переслідування — не лише мене, а й усіх учасників 6 січня — погіршує ситуацію», — наполягає Родс.
Як відбувалися події
Родс почав кампанію проти визнання результатів виборів через два дні після голосування в листопаді 2020 року, коли бюлетені ще підраховувалися, зазначає BBC.
Він звернувся до прихильників: «Ми не пройдемо через це без громадянської війни… Підготуйте свій розум, тіло, дух».
Незадовго до 6 січня 2021 року Родс та інші «Хранителі присяги» придбали зброю та сховали її в номері готелю в штаті Вірджинія, що по сусідству з містом Вашингтон — столицею США.
Адвокати стверджують, що схованка зброї ніколи не використовувалася.
Під час самого бунту Родс залишався поза будівлею, приймаючи телефонні дзвінки та повідомлення, тоді як інші члени угруповання, зокрема деякі на чолі з Меггсом, увірвалися в будівлю. Прокурори заявили, що під час сутички Родс поводився як «генерал на полі бою».
Що таке крамольна змова?
Родса та Меггса засудили за крамольну змову — злочин проти влади чи держави. Цей закон, який рідко використовують з часів громадянської війни, передбачає максимальне покарання у вигляді 20 років позбавлення волі.
Водночас крамольна змова відрізняється від державної зради, за яку передбачена смертна кара.
Ще трьох членів Oath Keepers, які постали перед судом одночасно, не визнали винними в крамольній змові, однак засудили за іншими звинуваченнями.
Загалом через заворушення 6 січня в Капітолії було заарештовано понад 1000 людей, більше ніж половина визначала себе винними у злочинах, зокрема нападі, крадіжці, володінні зброєю, незаконному проникненню та перешкоджанні роботі державних органів.
- Поділитися: