У США вперше за понад 50 років запустили ракету на Місяць. На її борту — металева пластина з прапором України
Сьогодні, 8 січня, з мису Канаверал у Флориді злетіла ракета—носій Vulcan Centaur, яка відправила на Місяць посадковий модуль під назвою Peregrine. Очікують, що він має приземлитися на поверхні супутника Землі 23 лютого.
Про це пишуть CNN та Associated Press.
Ця місія стане першою з 1972 року, коли США запустили на місяць корабель «Аполлон-17». Той політ став останньою для США висадкою на Місяці.
Назва місії перекладається як «Cапсан» — за ім'ям птаха родини соколових, якого вважають найшвидшим у світі.
З 20 вантажів, які Peregrine доставить на Місяць, п'ять є науковими інструментами NASA. Інші 15 походять від цілої низки клієнтів. Зокрема, на борту посадкового модуля — людські останки від двох комерційних космічних похоронних компаній Elysium Space і Celestis.
Серед них — останки творця й деяких акторів серіалу «Зоряний шлях». У 265 капсулах на Місяць також відправили зразки ДНК колишніх президентів США Джона Кеннеді, Джорджа Вашингтона та Дуайта Ейзенхауера.
Через людські останки на борту корабля індіанський народ навахо вимагав відкласти його запуск. За їхніми словами, це «глибоко осквернить» Місяць, який корінні народи Америки вважають священним.
Британська компанія Spacebit, яку заснував українець Павло Танасюк, теж відправить вантаж на борту Peregrine. Серед іншого на Місяць полетіла металева пластина з прапором та мапою України, яку виробив один із заводів «Укроборонпром» у Києві. Її покриття здатне витримувати екстремальні температури протягом сотень років.

Копію пластини подарували президенту України Володимиру Зеленському перед повномасштабним вторгненням росії в Україну, стверджують у компанії Spacebit.
Місія Peregrine — уже третя подібна за останній час. У серпні 2023 року свій космічний апарат біля південного полюса Місяця посадила Індія, ставши першою країною, яка це зробила.
Ще раніше росія теж намагалася приземлити свою станцію в цьому ж районі, але ця спроба закінчилася невдачею через несправність двигуна. Тоді російська станція «Луна-25» перейшла на нерозрахункову орбіту й зіткнулася з Місяцем.
- Поділитися: