У США є штат, який не підпадає під захист НАТО. Експерти заговорили про потребу змінити це

Якби якась держава напала на Гаваї в Тихому океані, скажімо, на базу ВМС США в Перл—Харборі, то НАТО не зобов’язане було б ставати на захист цього американського штату.
Про це йдеться в матеріалі CNN.
Президент аналітичного центру Pacific Forum у Гонолулу Девід Санторо пояснює, що Гаваї технічно не охоплені захистом НАТО через географічне розташування.
«Люди схильні вважати, що Гаваї є частиною США, а отже, вони під захистом НАТО. Але відповідь криється в назві Альянсу — Організація Північноатлантичного договору», — зазначив він.
Каліфорнія чи Аляска теж омиваються Тихим океаном, а проте вони розташовані в континентальній частині США. Натомість Гаваї — далеко від Північної Америки в Тихому океані.
Водночас стаття 5 договору НАТО передбачає колективну самооборону в разі військового нападу на будь-яку державу-члена, а стаття 6 обмежує це географічним положенням.
«Вважається, що збройний напад на одну або більше Сторін включає збройний напад на територію будь-якої зі Сторін у Європі чи Північній Америці», — йдеться у статті 6.
Там також сказано, що будь-які острівні території, які потрапляють під захист, повинні розташовуватися в Північній Атлантиці, на північ від Тропіка Рака.
Представник Державного департаменту США підтвердив, що на Гаваї не поширюється стаття 5, але сказав, що стаття 4, у якій ідеться про те, що члени будуть консультуватися, коли «територіальна цілісність, політична незалежність або безпека» будь-якого члена перебуває під загрозою, повинна охоплювати будь-яку гіпотетичну ситуацію, пов’язану з Гаваями.
Речник Держдепу також сказав, що будь-яка поправка до договору щодо включення Гаваїв навряд чи досягне консенсусу, оскільки інші члени також мають території за межами кордонів, визначених у статті 5.
Наприклад, НАТО не приєдналося до війни Великої Британії з Аргентиною в 1982 році після того, як аргентинські війська вторглися на Фолклендські острови, спірну британську територію в Південній Атлантиці.
Однак деякі експерти впевнені, що за десятиліття після підписання Північноатлантичного договору в 1949 році часи змінилися — і стверджують, що сьогоднішня політична ситуація в Індо-Тихоокеанському регіоні може потребувати переосмислення.
Зокрема, тому що військові бази США на Гаваях можуть відіграти важливу роль у протидії північнокорейській агресії та підтримці будь-якої потенційної оборони Тайваню.
Сценарій військової гри 2022 року, розроблений Центром нової американської безпеки, розігрував напад Китаю на командні та контрольні об’єкти США на Гаваях під час його можливого силового захоплення Тайваню.
Старший директор Індійсько-Тихоокеанської програми зовнішньої політики та політики безпеки Тихоокеанського форуму Джон Геммінгс, каже, що виключення Гаваїв із зони захисту НАТО усуває «елемент стримування».
За його словами, це дає Пекіну розуміння, що європейські члени НАТО потенційно мають певне «застереження», коли йдеться про захист території США в такій гіпотетичній ситуації.
«Чому б нам не надати цей елемент стримування в наше розпорядження? Чому б нам не розглянути це питання, якщо це фактично зупинить [Китай] від вторгнення на Тайвань?» — закликає Геммінгс.
Також він вважає, що під «парасольку» НАТО варто включити Гуам — тихоокеанську острівну територію США, розташовану приблизно за 4828 кілометрів на захід від Гаваїв.
На острові, який довгий час був осередком брязкання зброєю Північної Кореї, розташована база ВПС «Андерсен», звідки США можуть запускати свої бомбардувальники через Індо-Тихоокеанську область.
Натомість інші аналітики вважають, що якби Гаваї чи Гуам атакували, то зв’язки, які пов’язують США та їхніх демократичних союзників у Європі, мали б значно більше значення для ухвалення спільних рішень, ніж технічна частина договору НАТО.
- Поділитися: