У США затримали колишнього сальвадорського офіцера, який може бути причетний до масового вбивства людей

В американському штаті Нью—Джерсі затримали колишнього офіцера армії Сальвадору Роберто Антоніо Гарая Саравія, якого звинувачують у справі про різанину в селі Ель—Мозоте, де було вбито понад 1000 цивільних — дорослих і дітей.

Про це повідомляється на сайті Міграційної та митної правоохоронної служби США (ICE).

Зазначається, що з 1981 по 1985 рік Роберто Гарая був командиром секції спеціалізованого підрозділу боротьби з лівими повстанцями, відомого як батальйон «Атлакатль».

У грудні 1981 року «Атлакатль» провів операцію в околицях і селі Ель-Мозоте, під час якої військові вбили понад 1000 мирних жителів, більш ніж половина з яких були діти, повідомляють американські посадовці.

Гарай також брав участь у трьох інших операціях у департаментах Кабаньяс, Ла Кесера та Ель Калабозо, які призвели до масових убивств сотень мирних жителів.

«Незалежно від того, як довго ми повинні працювати над цими справами, ми не заспокоїмося, доки осіб, які вчинили кричущі злочини проти людяності, не буде притягнуто до відповідальності та, коли це можливо, депортовано зі США», — заявив заступник директора ICE Те Джонсон.

Громадянська війна в Сальвадорі

Конфлікт між урядом Сальвадору та лівим «Фронтом національного звільнення імені Фарабундо Марті», який підтримувався кубинським режимом Фіделя Кастро та Радянським Союзом, тривав 12 років.

За даними ООН, війна забрала життя понад 75 тисяч людей, приблизно 8 тисяч зниклі безвісти.

Різанина в Ель-Мозоте стала одним з найкривавіших епізодів цього конфлікту.

На початку 1990-х років ООН створила Комісію правди для Сальвадору для розслідування воєнних злочинів, скоєних під час громадянської війни. Комісія дійшла висновку, що за різанину в Ель-Мозоте відповідальний батальйон «Атлакатль».

У Сальвадорі відповідальність за звірства під час громадянської війни скасував закон про амністію 1993 року. Однак у 2016 році Верховний суд країни постановив, що закон є неконституційним і що уряд Сальвадору може притягнути до відповідальності підозрюваних у воєнних злочинах.