Експрезидент Косова, якого звинувачують у воєнних злочинах, постане перед судом у Гаазі
Колишній президент частково визнаного Косова Хашим Тачі, якого обвинувачують у воєнних злочинах під час війни проти сербів у 1998—1999 роках, постане перед судом у Гаазі 3 квітня.
Про це пише Reuters.
Ще в листопаді 2020 року спеціальний суд щодо Косова, створений у Гаазі, висунув Тачі обвинувачення за 10 пунктами у воєнних злочинах і злочинах проти людяності, включно з переслідуваннями, вбивствами, катуваннями та насильницькими зникненнями людей під час війни.
Невдовзі після цього Тачі добровільно пішов у відставку з посади президента та відправився під варту до Гааги. Трьом його найближчим соратникам, зокрема двом колишнім спікерам парламенту, висунули такі самі обвинувачення.
Усіх чотирьох звинувачують в участі у «спільному злочинному угрупованні, яке здійснювало широкомасштабні або систематичні напади на сербську меншину в Косові, а також на косовських албанців», які виступали проти дій «Армії визволення Косова» (АВК). Жоден із них не визнав звинувачень.
Ветерани війни та косовські націоналісти оголосили на 2 квітня акцію протесту на підтримку Тачі та інших колишніх бійців АВК. Багато косовських албанців вважають, що трибунал упереджено ставиться до АВК та зацікавлений в тому, щоб принизити визвольний рух, зазначає Reuters.
Напередодні в Косово з’явились білборди з фотографіями Тачі та ексспікера парламенту Кадрі Веселі з написом «Герої війни та миру».
Про конфлікт
Напруженість між албанською та сербською громадами Косово тривала протягом 20 століття та час від часу переростала у насильство.
Ситуація загострилася в 1996-1997 роках, коли уряд Югославії почав переселяти до Косова сербських біженців із Хорватії та Боснії і Герцеговини. Це призвело до збройних конфліктів між загонами «Армії визволення Косова» та югославською поліцією та армією.
Кульмінацією стала повномасштабна війна 1998-1999 років з етнічними чистками. Щоби примусити владу Югославії припинити етнічні чистки й вивести регулярні війська з території Косова, у 1999 році НАТО вирішило провести військову операцію «Союзна сила». Бомбардування зазнали сербські міста, зокрема столиця Белград.
Зрештою, югославські війська вийшли з території краю Косово й Метохія. Регіон перейшов під контроль сил НАТО, а пізніше — ООН.
17 лютого 2008 року парламент Косова в односторонньому порядку проголосив незалежність краю.
Наразі незалежність Косово визнала 101 держава-член ООН. Сербія та багато інших країн, зокрема Україна, не визнають незалежності Косово, а натомість вважають його районом Сербії.
Хашим Тачі у минулому був політичним командиром «Армії визволення Косова», а по завершенні бойових дій став політиком. У 2008 році він обійняв посаду прем’єр-міністра частково визнаної республіки, а у 2016-му став президентом.
- Поділитися: