Життя

У Світовому банку запропонували Україні зняти мораторій на продаж державної землі в якості експерименту

Економічна правда
Життя/У Світовому банку запропонували Україні зняти мораторій на продаж державної землі в якості експерименту
Зберегти
Вигляд
Світовий банк пропонує українській владі для експерименту скасувати мораторій лише на продаж державної землі. За підсумками цього експерименту можна зробити висновки щодо запровадження повноцінного ринку землі.

«Питання в тому, якою буде реформа, адже є різні варіанти відкриття ринку. Приміром, яку землю включати в обіг. Можна зняти мораторій з обігу державних земель і подивитися, як це працює», — повідомив віце-президент Світового банку з питань Східної Європи та Центральної Азії Сіріл Мюллер в інтерв’ю «Економічній правді».

За його словами, Світовий банк і надалі наполягає на скасуванні мораторію на продаж землі та запуску ринку.

«Продуктивність праці в сільському господарстві та суміжних сферах за наявності ринку землі була б вищою. Я собі не уявляю якогось сценарію розвитку в майбутньому, де не використовується такий чудовий актив як земля», — додав Мюллер.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати. Президент підписав закон 4 лютого 2019 року.

Нагадаємо, що 22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

19 вересня українська юридична компанія, керуючись рішенням ЄСПЛ, подала до суду на нотаріуса, який відмовив у оформленні угоди на купівлю-продаж землі через мораторій. Юристи стверджують, що в Україні діє принцип верховенства міжнародного права над українським, таким чином, рішення Європейського суду має більшу силу, ніж положення Земельного кодексу про заборону на продаж землі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Чия земля?»: яким буде земельний ринок без мораторію

Нагадаємо, наприкінці 2017 року президент Петро Порошенко продовжив мораторій на продаж земель сільгосппризначення ще на рік.

Також у Світовому банку наполягали, що скасування мораторію на продаж землі залишається однією з ключових вимог міжнародних кредиторів та інвесторів.

Пов`язані новини