У Тайвані одностатевим парам дозволили усиновлювати дітей

Демонстрація на підтримку одностатевих шлюбів біля парламенту Тайваню, 17 травня 2019 року. Невдовзі після цього законодавці схвалили законопроєкт про легалізацію одностатевих шлюбів у країні
Демонстрація на підтримку одностатевих шлюбів біля парламенту Тайваню, 17 травня 2019 року. Невдовзі після цього законодавці схвалили законопроєкт про легалізацію одностатевих шлюбів у країніTwitter / 蔡英文 Tsai Ing-wen

Парламент Тайваню ухвалив законопроєкт, який надає одностатевим парам право спільно усиновити дитину, з якою ніхто з них не є родичем. Це усунуло одну з останніх перешкод для досягнення повної шлюбної рівності для ЛГБТ—пар у країні.

Про це повідомляє CNN.

Одностатеві шлюби Тайвань легалізував ще у 2019 році (вперше в Азії), але тоді не надав рівних прав на усиновлення одностатевим парам.

Лише гетеросексуальним парам і самотнім людям дозволялося усиновлювати дітей, із якими вони не пов’язані біологічно. Так, якщо одностатеві пари хотіли всиновити дитину, лише один із них міг зареєструватися як законний батько або законна мати, навіть якщо вони обидва займалися вихованням. Тепер це має змінитися.

До ухвалення цього законопроєкту деякі одностатеві пари в Тайвані роками оскаржували дискримінацію в судах. У січні минулого року парі геїв із міста Гаосюн вдалось успішно оскаржити заборону — суд постановив, що дозвіл на спільне усиновлення відповідає інтересам їхньої дитини. Але водночас суд відхилив багато інших подібних справ.

Тайванський альянс із захисту прав громадянського партнерства, який виступає за права ЛГБТ на острові, назвав ухвалення законопроєкту «великим кроком до досягнення повної рівності шлюбів».

Альянс зазначив, що серед перешкод, які досі залишаються для ЛГБТ-пар, є доступ до допоміжних репродуктивних технологій і можливість укласти шлюб із партнером чи партнеркою з материкового Китаю.

Річ у тім, що в січні уряд Тайваню дозволив громадянам Тайваню одружуватися з іноземцями своєї статі, навіть якщо їхня рідна країна не визнає одностатеві шлюби. Проте ця директива не стосується одностатевих партнерів із материкового Китаю.

А яка ситуація з правами ЛГБТ+ в Україні?

Останнім часом серед українців покращилося сприйняття ЛГБТ+. Наприклад, Київський міжнародний інститут соціології з'ясував, що ще 2016 року негативне ставлення мали 60,4% українців, а вже 2022-го — 38,2%. У січні 2023 року 58% українців цілком або частково погоджувалися, що представники ЛГБТ+ повинні мати такі самі права, як усі інші. Протилежну думку мали лише 20%.

А втім, в Україні продовжують фіксувати випадки дискримінації. 2022 року на території України моніторингова мережа правозахисного ЛГБТ-центру «Наш світ» зафіксувала 103 випадки гомофобії, трансфобії, дискримінації та інших порушень прав людини, зокрема 31 випадок із боку окупантів.

Одностатеві шлюби в Україні не легалізовані. Однак у парламенті в березні зареєстрували законопроєкт №9103, яким пропонують запровадити реєстроване партнерство (яке також називають «цивільним») як добровільний сімейний союз двох повнолітніх людей однієї чи різних статей.

Після реєстрації партнери можуть набувати статусу близьких родичів, а саме: члена сім’ї першого ступеня споріднення одне щодо одного незалежно від того, чи проживають вони фактично разом і чи ведуть спільно домашнє господарство. Автори законопроєкту пояснюють, що хочуть захистити права військових, які не можуть офіційно оформити свої стосунки, бо їхні партнери чи партнерки однієї з ними статі.