У Тихий океан потрапило кілька тонн радіоактивної води, що витекла з АЕС у Фукусімі

Пошкоджений резурвуар для зберігання рідини на АЕС у Фукусімі через цунамі у 2011 році
Пошкоджений резурвуар для зберігання рідини на АЕС у Фукусімі через цунамі у 2011 роціWikimedia Commons / МАГАТЕ

З атомної електростанції у Фукусімі, що в Японії, відбувся витік води, забрудненої радіоактивними речовинами.

Про це пише видання Xinhua.

Витік зафіксували 7 лютого близько 9-ї ранку (за місцевим часом). Робітники АЕС виявили витік води через клапан, який залишили відкритим під час робіт з очищення абсорбційної вежі — пристрою, що використовується для очищення забрудненої радіоактивними речовинами води.

Оператор АЕС «Фукусіма», японська компанія Tokyo Electric Power Company (TEPCO), вже повідомила МАГАТЕ про інцидент. За оцінкою TEPCO, витекло приблизно 5,5 метричної тонни забрудненої рідини. Вона може містити 22 мільярди бекерелів радіоактивних матеріалів, таких як цезій і стронцій.

TEPCO вважає, що витік міг призвести до незначного забруднення ґрунту навколо вежі. Компанія вже обмежила доступ до території та зібрала ґрунт для аналізу. Про інцидент також повідомили Управлінню ядерного регулювання Японії, інспектори на станції проводять розслідування на місці.

Що відомо про АЕС у Фукусімі?

У 2011 році на АЕС «Фукусіма» сталась аварія найвищого (сьомого) рівня за шкалою INES, яку спровокували землетрус і цунамі, що слідувало за ним. Через затоплення підвальних приміщень, де були резервні генератори та батареї, АЕС повністю знеструмилася, тож нічим було охолоджувати ядерні реактори.

Унаслідок цього на трьох енергоблоках розплавилося ядерне паливо; на 1-му, 3-му та 4-му енергоблоках сталися вибухи. Жителів територій у радіусі 20 км навколо АЕС евакуювали, а станцію охолоджували морською водою. Аварію вдалося ліквідувати 15 березня, після чого почалися роботи зі стабілізації АЕС. Загалом через вибух евакуювали 164 тисячі людей. Під час цунамі та аварії загинули 5178 людей і ще 8606 зникли.

У серпні 2023 року Японія почала скидати очищену воду з АЕС «Фукусіма» в океан. Це необхідно для виведення станції з експлуатації. Досі у понад 1000 резервуарах зберігалося 1,34 мільйона тонн води, якою охолоджували АЕС у 2011-му.

Щоб спустити воду в океан, її обробили за допомогою системи, яка здатна видалити більшість радіонуклідів, а потім розбавляли морською водою. Загалом процес триватиме близько 30 років або більше.

Перед початком скидання МАГАТЕ зробило висновок, що такий план відповідає світовим стандартам безпеки та матиме «незначний» вплив на людей і навколишнє середовище. Утім, низка країн-сусідів Японії, екоактивісти та рибалки висловили занепокоєння. На тлі початку скидання води в Японії та ще низці країн відбулися акції протесту.