Ще один шанс: у Вірменії батьки бійців, загиблих під час війни за Карабах, зможуть безплатно зробити штучне запліднення
У Вірменії батьки військових, які загинули під час воєнних дій у Нагірному Карабаху минулого року, зможуть безкоштовно пройти процедуру штучного запліднення за держпрограмою. У такий спосіб родинам хочуть дати ще один шанс мати дітей.
Про це пише Jam News.
Зокрема, влада Вірменії вирішила розширити свою програму з подолання безпліддя у країні та внести до її учасників пари, які втратили своїх дітей у війні. Батьки загиблих військових зможуть безкоштовно отримати медичну допомогу та пройти процедуру екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).
Ця програма і раніше передбачала підтримку батьків військовослужбовців, однак не стосувалась добровольців та мобілізованих під час війни. Окрім того, часто батьки військовослужбовців «відсіювались» у процесі відбору пар, які можуть претендувати на безкоштовні послуги. Наприклад, на безкоштовне ЕКЗ відбирали обов'язково бездітні пари не старше 35 років. Тепер такі обмеження зняли.
Прохання батьків
Наразі остаточна кількість загиблих у воєнних діях у Південному Карабаху невідома. Востаннє в Міністерстві оборони Вірменії повідомляли про 2 442 загиблих військових, однак пошуки зниклих безвісти або їх тіл ще продовжуються.
Голова Асоціації репродуктивної медицини Вірменії Едуард Амбарцумян каже, що перша пара батьків, які втратили дитину під час війни, звернулись до медиків вже за два тижні після припинення воєнних дій.
«Такого не було ніколи, щоб батьки загиблих на війні солдатів зверталися за допомогою репродуктивної медицини, щоб знову народити дитину. Для цього потрібна надлюдська сила, і сила цих людей допомагає нам робити все можливе і неможливе, щоб допомогти їм», ㅡ сказав він.
Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Вірменії, Нуне Пашаян, каже, що перші звернення батьків загиблих бійців вирішували індивідуальними наказами. Однак у лютому вирішили внести відповідні зміни до закону про репродуктивне здоров'я.
За словами Пашаян, наразі минуло не так багато часу зі змін у законі, щоб побачити статистику, але вже очевидно, що багато батьків загиблих військових готові долучитися до програми.
Так, за весь 2020 рік у Вірменії у межах цієї програми зробили 49 процедур ЕКЗ, а лише за перші три місяці 2021-го ㅡ вже 44. Влада країни також виділила на її функціонування близько 1,7 млн доларів, що втричі більше, ніж було у 2020 році
Наслідки війни
Через військові успіхи Азербайджану в Карабасі влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду, яка, серед іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни.
Вони мали забезпечувати безпеку власне самої невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки. Ті райони НКР, які Баку вже зайняло, також залишаються під контролем Азербайджану.
Крім припинення вогню країни домовилися про те, що в Нагірному Карабасі щонайменше на 5 років розташуються російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе.
- Поділитися: