У Вірменії заявили, що до них із Нагірного Карабаху за 10 днів вимушено виїхали майже 85 тисяч людей

До Вірменії після проведення Азербайджаном 19 вересня військової операції прибули майже 85 тисяч біженців із Нагірного Карабаху.

Про це повідомила речниця прем'єр-міністра Вірменії Назелі Багдасарян, цитує «Эхо Кавказа».

Раніше у вірменському уряді повідомляли, що реєстрацію у Вірменії отримала майже 51 тисяча біженців. З них житлом забезпечені приблизно 14 тисяч людей.

За даними Єревана, у невизнаній «Нагірно-Карабаській республіці» проживали 120 тисяч етнічних вірмен. Прем'єр Вірменії Нікол Пашинян заявив 28 вересня, що найближчими днями в регіоні «не залишиться вірменського населення», і назвав вимушений масовий від'їзд мешканців «етнічним чищенням» та «депортацією».

Заяву Пашиняна розкритикувало МЗС Азербайджану. У заяві зовнішньополітичного відомства йдеться , що слова прем'єра Вірменії «підривають перспективу досягнення миру між Баку та Єреваном».

У Баку назвали масовий від'їзд вірмен «особистою справою мешканців». У відомстві також повідомили, що закликають вірменське населення не залишати місця проживання в Карабаху і стати частиною багатоетнічного азербайджанського суспільства.

Трохи контексту

19 вересня Міноборони Азербайджану оголосило про проведення «локальних антитерористичних заходів» у Нагірному Карабаху після заяв про провокації з боку вірменських сил. Зрештою, невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка» 20 вересня погодилася на умови Азербайджану: бойові дії мають припинитися, також ідеться про повне роззброєння армії Карабаху та виведення важкої техніки з території невизнаної республіки.

Як уточнили в Міноборони Азербайджану, розташовані у Карабаському районі формування збройних сил складають зброю, залишають бойові позиції, а військових роззброюють.

Увечері 20 вересня президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив про завершення «антитерористичних заходів» у Нагірному Карабасі. За його словами, країна за один день виконала всі поставлені завдання й відновила територіальну цілісність.

Алієв стверджує, що цивільне населення не постраждало, бо Азербайджан використовував високоточну зброю й не завдав ударів по цивільній інфраструктурі.

А втім, за даними Офісу омбудсмена Вірменії від 20 вересня, внаслідок обстрілів у Нагірному Карабаху відомо про 32 загиблих і понад 200 поранених, зокрема про п'ятьох загиблих цивільних дорослих і двох дітей.

28 вересня так званий президент невизнаної «Нагірно-Карабаської Республіки (Арцах)» Самвел Шахраманян підписав «указ», яким припиняє існування «республіки» з 1 січня 2024 року.