У ВООЗ розкритикували рішення уряду закупити на 125 млн грн ліки від COVID-19 з недоведеною ефективністю

Всесвітня організація охорони здоров'я висловила занепокоєність рішенням Кабінету міністрів України виділити 125 мільйонів гривень на препарати від COVID—19 з недоведеною ефективністю ㅡ тоцилізумаб та імуноглобулін.

Про це йдеться у листі регіонального очільника ВООЗ у Європі Ганса Клюге до міністра охорони здоров'я Максима Степанова, пише LB.ua.

Представник ВООЗ зазначає, що ліки, на які уряд виділив понад мільйон гривень, мають низький доведений вплив або повну його відсутність на зниження смертності госпіталізованих з коронавірусом пацієнтів.

Він додав, що оскільки практика лікування пацієнтів з COVID-19 постійно змінюється, наразі проводяться численні рандомізовані контрольовані дослідження багатьох різних препаратів. До того ж ВООЗ постійно оновлює рекомендації для лікування пацієнтів.

«ВООЗ хотіла б заохотити до дотримання доказових методів та пропонує переглянути наявну в Україні практику призначення експериментальних препаратів для лікування COVID-19», ㅡ зазначив Клюге.

У листі до МОЗ також зазначили, що бюджет, який урядовці схвалили на ліки з сумнівною ефективністю, слід спрямувати на кисневу терапію, закупівлю масок та пульсометрів для первинної медичної допомоги та обладнання у відділення інтенсивної терапії.

Про які ліки йдеться?

На засіданні 25 листопада уряд схвалив виділення понад 125 мільйонів гривень для закупівель лікарських засобів «Тоцилізумаб» (39,2 млн грн) та «Імуноглобуліну людини нормального» (86,3 млн грн). Препарати мали використати для пацієнтів з COVID-19, котрі мають тяжкий перебіг хвороби та перебувають на стаціонарному лікуванні.

«Тоцилізумаб» (торгова назва Actemra) ㅡ ліки проти ревматоїдного артриту. До протоколу лікування пацієнтів з COVID-19 цей препарат включили у Китаї та США, оскільки він покращував стан деякий важких пацієнтів SARS-CoV-2. Однак остаточних доведених результатів досліджень, які б підтверджували його ефективність у лікуванні коронавірусу, наразі немає.

Водночас імуноглобулін вже десятки років використовують для профілактики інфекційних захворювань. Його вплив на лікування COVID-19 ще вивчається.