У Японії почали розгляд позову проти Кім Чен Ина. П'ятеро втікачів із КНДР хочуть компенсації за «державне викрадення»

Окружний суд Токіо 14 жовтня розпочав розгляд позову п'ятьох перебіжчиків із Північної Кореї проти лідера країни Кім Чен Ина. Його звинувачують у порушенні прав людини у межах так званої програми репатріації корейців у 1950—80—х роках.

Про це повідомляє Associated Press.

У 1959 році КНДР розпочала масштабну програму повернення на батьківщину корейців, які опинилися за кордоном за часів окупації Корейського півострова Японією. За п'ятнадцять років (програму згорнули у 1984 році) до Північної Кореї повернулися понад 90 тисяч людей. Пхеньян обіцяв їм «рай на Землі» — тобто роботу, безкоштовні медицину й освіту, — проте насправді репатрійовані корейці (більшість із яких раніше жила на території Південної Кореї) зазнали гонінь і були змушені працювати в тяжких умовах на шахтах.

Деяким репатрійованим корейцям потім вдалося втекти з КНДР. П’ятеро з них у 2021 році подали позов проти Північної Кореї з вимогою компенсацій за, як це сформульовано в позові, «державне викрадення» — повернення на Корейський півострів шляхом обману й порушення там прав людини.

Одна з позивачок, 79-річна Ейко Кавасакі, повернулася до Північної Кореї у 1960 році, а у 2003 році втекла до Японії. В КНДР у неї лишилися дорослі діти. «У Північній Кореї я жила в стані шоку, журби й страху протягом 43 років», — сказала Кавасакі журналістам перед судом.

У серпні 2021 року суд дав дозвіл допитати Кім Чен Ина. Проте мало хто вірить у те, що лідер КНДР надасть свідчення — як і в те, що він погодиться виплатити по 100 мільйонів єн (900 тисяч доларів) компенсації кожному позивачеві в разі позитивного рішення суду.

Але, як наполягають захисники втікачів із КНДР, це дозволить показати, як Пхеньян незаконно й систематично використовував дешеву робочу силу коштом репатрійованих людей. А отже — створити юридичну основу для Японії в її подальших перемовинах із Північною Кореєю.

Між Японією та КНДР так і не було встановлено офіційних дипломатичних відносин. Зараз на японській території живуть близько пів мільйона етнічних корейців, але вони зазнають щоденної дискримінації, зазначає Deutsche Welle.