У зв'язку з турецькою військовою операцією на північному сході Сирії у Європейському Союзі наголосили, що надійне рішення сирійського конфлікту не може бути досягнуте військовим шляхом.

Про це йдеться в заяві глави дипломатії ЄС Федеріки Могеріні.

«ЄС закликає Туреччину припинити односторонні військові дії. Відновлення бойових дій на північному сході ще більше підірве стабільність усього регіону, посилить страждання цивільного населення і спровокує подальші переміщення населення. Перспективи політичного процесу під керівництвом ООН щодо досягнення миру в Сирії будуть складнішими», — наголосила вона.

За словами Могеріні, такі дії «загрожують прогресу, досягнутого глобальною коаліцією, членом якої є Туреччина, в розгромі терористичної організації «Ісламська держава», вони підірвуть безпеку місцевих партнерів коаліції і погіршать нестабільність на північному сході Сирії, створюючи благодатний грунт для відродження «Ісламської держави», що залишається серйозною загрозою регіональній, міжнародній та європейській безпеці.

Глава європейської дипломатії наголосила, що «малоймовірно, що так звана «безпечна зона» на північному сході Сирії, як це передбачено Туреччиною, буде відповідати міжнародним критеріям для повернення біженців, встановленим Управлінням верховного комісара ООН у справах біженців».

Федеріка Могеріні зазначила, що ЄС дотримується своєї позиції, згідно з якою «повернення біженців і внутрішньо переміщених осіб в місця свого проживання повинно бути безпечним, добровільним і гідним, коли дозволять умови».

«Будь-яка спроба демографічних змін була б неприйнятною. ЄС не буде надавати допомогу в стабілізації або розвитку на тих територіях, де права місцевого населення ігноруються», — підкреслила високий представник ЄС із закордонних справ.

«Ми поділяємо мету покласти край насильству, перемогти тероризм і сприяти стабільності в Сирії і в усьому регіоні. Туреччина є ключовим партнером Європейського союзу і принципово важливим актором в сирійській кризі і регіоні, і Європейський союз висловлює вдячність Туреччині за її важливу роль в якості країни, приймаючої сирійських біженців», — зазначила Могеріні.

При цьому вона вказала на те, що «проблеми безпеки Туреччини повинні вирішуватися за допомогою політичних і дипломатичних засобів, а не військових дій, і відповідно до міжнародного гуманітарного права».

Могеріні також нагадала, що ЄС продовжує закликати всі сторони забезпечити захист цивільного населення і безперешкодний, безпечний і надійний гуманітарний доступ по всій території Сирії.

«Європейський союз, як і раніше прихильний єдності, суверенітету і територіальній цілісності сирійської держави. Це може бути забезпечено тільки шляхом справжнього політичного переходу відповідно до резолюції 2254 РБ ООН і Женевським комюніке 2012 року, погодженим сирійськими сторонами в рамках женевського процесу під керівництвом ООН», — заявила вона.

Раніше генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг наголосив, що військова операція Туреччини в північно-східній Сирії повинна бути стриманою.

Нагадаємо, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган повідомив про те, що турецькі війська розпочали операцію «Мирна весна» на півночі Сирії.

Поділитись: