У заповіднику «Києво-Печерська лавра» запровадили унікальну програму для військових

У Національному заповіднику «Києво—Печерська лавра» презентували культурну програму для реабілітації військових «Духовне відновлення культурою».
Про це з місця подій повідомив журналіст hromadske.
Ця програма передбачає моральну та духовну підтримку військових після їхнього повернення з фронту. Планується, що це відбуватиметься через занурення військовослужбовців у культурно-історичний простір Києво-Печерської лаври.
«Ми розуміємо, що як військовим складно, так і їхнім сім'ям. Складно чекати, складно навіть зустрічатися потім (після участі в бойових діях — ред.)», — заявив тимчасовий виконувач обов'язків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.
Він вважає, що цю практику треба також поширити на родини військових, зокрема на дітей.
Виконувач обов'язків гендиректора заповідника Максим Остапенко підкреслив, що Києво-Печерська лавра «надихає своєю силою».
«Це місце молитви, це місце успіння. І тисячолітня історія лаври може свідчити, що саме вона може виступити місцем духовного відновлення», — пояснив він.
У межах програми військові зможуть перебувати на території лаври до 7 днів. Охочі зможуть долучитися до духовних і релігійних практик, майстер-класів, а також екскурсій. Також вони матимуть змогу поспілкуватися з духовенством, істориками, мистецтвознавцями та археологами. Для капеланів діятиме інша програма.
У межах семиденної програми учасники житимуть на території лаври. Їх залучатимуть до археологічних розкопок, майстер-класів з іконопису, огляду експозицій музеїв, дослідження територій Верхньої та Нижньої лаври та її печер у супроводі лекторів-екскурсоводів.
Крім того, військові можуть взяти участь у богослужіннях і поспілкуватися з духовними наставниками й ченцями.
Також програма включає «День у Лаврі для військового». Цей захід передбачає екскурсії з відвіданням святинь Києво-Печерської лаври групами військових до 20 людей.
«Сьогодні актуально все, що зміцнює як наш бойовий дух, так і спроможність наших військових реалізовувати завдання, які ставляться перед ними військовим командуванням. Ми розуміємо, аби духовний стан людини відповідним чином гармонізувався із завданнями, вона повинна мати внутрішню силу», — каже Карандєєв.
В.о. міністра також розповів про наміри забезпечити можливість військовим і членам їхніх родин «безперешкодно й у будь-який час» відвідувати заклади культури, як-от музеї та заповідники.
Остапенко додав, що досвід, здобутий у межах програми «Духовне відновлення культурою», можуть поширити на інші заповідники на території України.
Поміж іншим, капелан Даниїл Тарнавський повідомив, що наразі на території Києво-Печерської лаври проходять відновлення 9 військових священників, із них 8 — капелани Православної церкви України та один капелан Української греко-католицької церкви.
«Капелани зранку після молитви відвідують музеї та ті святині, які пропонують вірянам. Потім є обід, після якого тривають майстер-класи, зокрема сьогодні був іконопис», — сказав Тарнавський.
Також захід відвідала заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
«Бійці кажуть, що на передньому краї немає атеїстів. Так воно і є. Там, де безпосередньо стикаєшся обличчям до обличчя із загрозою для життя, насамперед починаєш спілкуватися з Богом», — наголосила вона.
- Поділитися: