У Зеленського виявили коронавірус. Якщо він не впорається, хто керуватиме державою?

Президент України Володимир Зеленський голосує на виборах мера Києва, 25 жовтня 2020 року
Президент України Володимир Зеленський голосує на виборах мера Києва, 25 жовтня 2020 рокуОфіс президента

У президента Володимира Зеленського — коронавірус. Саме цим нам запам’ятається 9 листопада 2020 року. І хоча у глави держави лише 37,5, неможливо не задуматися, а якщо… Водночас наголошуємо — цей текст суто теоретичний, а президенту ми бажаємо якнайшвидшого одужання.

Розібратися у такому питання доволі просто, бо є Конституція України, яка каже, що достроково повноваження президента припиняються в чотирьох випадках:

  • відставки;
  • неспроможності виконувати свої повноваження за станом здоров'я;
  • усунення з поста в порядку імпічменту;
  • смерті.

Є ще форс-мажорні історії, як у випадку з Януковичем, але ми зараз не про це. Хоча це саме той єдиний випадок, коли ми на практиці мали виконувача обов'язків президента — Олександра Турчинова.

Голова ВРУ Дмитро Разумков під час засідання Верховної Ради України, в Києві, 2 червня 2020 рокуКузьмін Олександр / УНІАН

Тож хто керуватиме державою, якщо...

У нашому випадку (ще раз — суто теоретично) виконувати обов’язки голови держави буде спікер Верховної Ради, тобто — Дмитро Разумков. До слова, якщо це таки станеться, Разумков буде наймолодшим главою нашої держави в історії — йому всього 37.

Голова парламенту керуватиме державою тимчасово — поки не проведуть позачергові вибори президента, як це прописано в законі. Для їх оголошення Верховна Рада ухвалює відповідну постанову.

Самі вибори відбуваються в останню неділю дев’яностоденного строку з дня їх призначення парламентом. Тобто 90 днів до виборів, потім близько 10 днів рахують результати і через щонайбільше 30 днів має відбутися інавгурація. Таким чином, з Разумковим (або іншим спікером ВР) на чолі жити Україні (теоретично) доведеться десь місяці 4, а то й більше.

Взагалі говорити про такі речі важко, бо в Україні фактично не було практики застосування законодавства щодо цього. Якщо ж міркувати вже ну дуже теоретично, то, якщо і спікер не зможе виконувати обов’язки президента, то, вочевидь, черга дійде до його першого заступника, бо саме перший заступник виконує обов’язки голови Верховної Ради, коли той не може робити цього сам. Тобто є якась дуже мала ймовірність, що главою держави стане Руслан Стефанчук.

Що може і не може в.о. президента

Попри статус в.о., голова Верховної Ради главою держави буде не у повному сенсі слова, бо низку повноважень президента він не зможе виконувати.

Серед іншого, в.о. президента не зможе призначити всеукраїнський референдум, розпустити парламент, призначити або звільнити генпрокурора, призначити третину суддів КСУ, присвоювати військові звання та державні нагороди тощо.

Повний перелік цих виключень: пункти 2, 6 - 8, 10 - 13, 22, 24, 25, 27, 28 статті 106 Конституції України.

Якщо вам раптом стало цікаво, а які ще в президента є повноваження, то стаття 106 Конституції України вам допоможе, ось лінк на відповідний розділ. Або ж читайте у нашому матеріалі про те, на що з обіцяного кандидати мають повноваження.

І ще, тут Джо Байден, вочевидь, стане найстаршим президентом США в історії, тому у статті про нього ми, серед іншого, пояснили, що буде, «якщо». Читайте:

Байден — плагіатор, сонний Джо і корупціонер? Найцікавіше про майбутнього президента США.